Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (56 entries)

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: more
ru: ещё

en: Tag
ru: Тег

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Weight
ru: Вес

en: none
ru: нет

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Listen
ru: Слушать

en: Audio
ru: Аудио

en: Upload
ru: Закачать

en: Options
ru: Настройки

en: Node
ru: Материал

en: Page
ru: Страница

en: Fields
ru: Поля

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Set name
ru: Установить имя

en: Desc
ru: По убыванию

en: Example
ru: Пример

en: here
ru: здесь

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Source
ru: Источник

en: Definition
ru: Определение

en: No.
ru: Нет.

en: Relationship
ru: Связь

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Apply
ru: Применить

en: Examples
ru: Примеры

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Translation
ru: Перевод

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Enabled fields
ru: Включённые поля

en: Permitted upload file extensions
ru: Допустимые расширения файлов для загрузки

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
ru: Расширения файлов, которые может загружать пользователь. Разделяйте расширения пробелом и не включайте точку перед именем расширения. Если поле оставить пустым, пользователи смогут загрузить файлы с любыми расширениями.

en: Maximum upload size per file
ru: Максимальный размер одного закачиваемого файла

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: Dictionary
ru: Словарь

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Необязательный путь до подпапки внутри "%directory". Не включайте начальный и конечный слеш.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Укажите ограничение размера, которое применяется к каждому файлу отдельно. Введите значение подобно: "512" (байтов), "80k" (килобайтов) или "50m" (мегабайтов). Если Вы оставите это поле пустым, размер файла будет ограничен лишь максимальными квотами PHP для загрузки файлов (текущая квота - <strong>%limit</strong>).

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Add value
ru: Добавить значение
