Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Tag
fr: Étiquette

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Listen
fr: Ecouter

en: Upload
fr: Transférer

en: Node
fr: Nœud

en: Fields
fr: Champs

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Set name
fr: Nom de l'ensemble

en: Example
fr: Exemple

en: here
fr: ici

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Definition
fr: Définition

en: No.
fr: Non.

en: Relationship
fr: Relation

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Automatic
fr: Automatique

en: Apply
fr: Appliquer

en: Examples
fr: Exemples

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Translation
fr: Traduction

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Enabled fields
fr: Champs activés

en: Permitted upload file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées pour le transfert

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
fr: Les extensions de fichiers qu'un utilisateur peut transférer dans ce champ. Séparez les extensions avec un espace et n'incluez pas le point initial. Laissez ce champ vide permettra aux utilisateurs de transférer un fichier avec n'importe quelle extension.

en: Maximum upload size per file
fr: Taille maximale de transfert par fichier

en: Entry
fr: Message

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire "%directory" destiné au stockage des fichiers. Ne pas ajouter de barre oblique (<em>slash</em>, "/") à la fin, ni au début.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Préciser la limite en taille qui s'applique séparément pour chaque fichier. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille autorisée de fichier. Si vous laissez ce champ vide, les tailles de fichiers seront seulement limitées par les tailles maximum de transfert et de post de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Add value
fr: Ajouter une valeur
