Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (35 entries)

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Tag
hi: अंकितक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Audio
hi: आवाज

en: Upload
hi: अपलोड

en: Options
hi: विकल्प

en: Node
hi: नोड

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Set name
hi: नाम भरें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Example
hi: उदाहरण

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Source
hi: स्रोत

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Relationship
hi: संबंध

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Translation
hi: अनुवाद
