Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Upload
id: Unggah

en: Options
id: Opsi

en: Page
id: Halaman

en: Fields
id: Bidang isian

en: Set name
id: Tentukan nama

en: Example
id: Contoh

en: here
id: di sini

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Source
id: Sumber

en: Definition
id: Definisi

en: Relationship
id: Hubungan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Automatic
id: Otomatis

en: Apply
id: Terapkan

en: Examples
id: Contoh

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Translation
id: Terjemahan

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Audio file
id: File Audio

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Unknown language
id: Bahasa tidak diketahui

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add value
id: Tambahkan nilai
