Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Tag
it: Etichetta

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Upload
it: Carica

en: Options
it: Opzioni

en: Node
it: Nodo

en: Page
it: Pagina

en: Fields
it: Campi

en: Click here
it: Clicca qui

en: Set name
it: Nome del set

en: Desc
it: Disc

en: Example
it: Esempio

en: here
it: qui

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Sort by
it: Ordina per

en: Source
it: Sorgente

en: Definition
it: Definizione

en: Relationship
it: Relazione

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Automatic
it: Automatico

en: Apply
it: Applica

en: Examples
it: Esempi

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Translation
it: Traduzione

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Audio file
it: File audio

en: Permitted upload file extensions
it: Estensioni consentite

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
it: Estensioni dei file che l'utente può caricare in questo campo. Separare le estensioni con uno spazio, senza precederle con il punto. Lasciando questo campo vuoto si permetterà all'utente di caricare file con qualsiasi estensione.

en: Maximum upload size per file
it: Dimensione massima caricamento per file

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno di "%directory" dove salvare i file. Non includere slash (/) iniziali o finali.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Specifica la dimensione massima di ogni singolo file caricato in questo campo. Inserire un valore come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte) per limitare la dimensione del file. Lasciando questo campo vuoto, le restrizioni saranno quelle derivanti dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).
