Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Tag
ja: タグ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Audio
ja: オーディオ

en: Upload
ja: アップロード

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Page
ja: ページ

en: Fields
ja: フィールド

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Set name
ja: セット名

en: Desc
ja: 降順

en: Example
ja: 例

en: here
ja: こちら

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Source
ja: ソース

en: Definition
ja: 定義

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Automatic
ja: 自動

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Translation
ja: 翻訳

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Asc
ja: 昇順
