Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (52 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Tag
nl: Label

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Listen
nl: Beluister

en: Upload
nl: Uploaden

en: Options
nl: Opties

en: Page
nl: Pagina

en: Fields
nl: Velden

en: Click here
nl: Klik hier

en: Set name
nl: Naam van set

en: Desc
nl: Aflopend

en: Example
nl: Voorbeeld

en: here
nl: hier

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Source
nl: Bron

en: Definition
nl: Definitie

en: No.
nl: Nee.

en: Relationship
nl: Relatie

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Translation
nl: Vertaling

en: Add field
nl: Veld toevoegen

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Permitted upload file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
nl: Extensies die een gebruiker kan uploaden naar dit veld. Scheid extensies met een spatie en gebruik de punt niet, bijvoorbeeld: pdf doc txt. Als dit leeg blijft kunnen gebruikers ieder type bestand uploaden.

en: Maximum upload size per file
nl: Maximale uploadgrootte per bestand

en: The file could not be uploaded.
nl: Het bestand kan niet worden geüpload.

en: Unknown language
nl: Onbekende taal

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: Dictionary
nl: Woordenboek

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: De systeemnaam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
nl: Optionele submap in de map '%directory' waar bestanden zullen worden opgeslagen. Gebruik geen '/' voor of achter het pad.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
nl: Geef de de maximum bestandsgrootte per bestand op. Vul een waarde in zoals '512' (bytes), '80K' (kilobytes) of '50M' (megabytes) om de toegestane bestandsgrootte te beperken. Indien dit veld leeggelaten wordt, zal de bestandsgrootte alleen worden gelimiteerd door de PHP-instellingen 'maximum post' en 'file upload sizes' (op dit moment: <strong>%limit</strong>).

en: Difference
nl: Verschil

en: Asc
nl: Oplopend

en: Add value
nl: Waarde toevoegen
