Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Tag
uk: Теґ

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Listen
uk: Чекаємо з'єднання

en: Audio
uk: Звук

en: Upload
uk: Викласти

en: Options
uk: Опції

en: Node
uk: Матеріал

en: Page
uk: Сторінка

en: Fields
uk: Поля

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Set name
uk: Задати назву

en: Desc
uk: Спад

en: Example
uk: Приклад

en: here
uk: тут

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Source
uk: Джерело

en: Definition
uk: Визначення

en: No.
uk: №

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Apply
uk: Застосувати

en: Examples
uk: Приклади

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Translation
uk: Переклад

en: Add field
uk: Додати поле

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Permitted upload file extensions
uk: Припустимі розширення файлів для завантаження

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
uk: Розширення файлів, які може відвантажувати користувач у це поле. Розширення вводити через пробіл і не ставити крапку перед розширенням. Якщо поле залишити порожнім, користувачі зможуть відвантажити файли з будь-якими розширеннями.

en: Maximum upload size per file
uk: Максимальний розмір файлу, який завантажується

en: Entry
uk: Запис

en: The file could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти файл.

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Мова поточного користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: Dictionary
uk: Словник

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машино-читабельна назва має містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: Edit this entry
uk: Редагувати

en: Difference
uk: Різниця

en: Asc
uk: Зрост

en: Add value
uk: Додати значення

en: Pronunciation
uk: Вимова
