Link (7.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (31 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Target
tr: Bağlantı Hedefi

en: Optional Title
tr: İsteğe Bağlı Başlık

en: Required Title
tr: Gerekli başlık

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: URL Display Cutoff
tr: URL Görünümü Kesme

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
tr: Kullanıcı bu bağlantı için bir başlık eklemiyorsa, başlık olarak URL kullanılacaktır. Bağlantı başlığı ne zaman kırpılmalı ve bir elips (…) ile bitirilmelidir? Sınır olmaması için boş bırakın.

en: Default (no target attribute)
tr: Varsayılan (hedef özellik yok)

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Allow the user to choose
tr: Kullanıcıya seçme izni ver

en: Titles are required for all links.
tr: Tüm bağlantılar için başlık gereklidir.

en: Open URL in a New Window
tr: URL'yi Yeni Bir Pencerede Aç

en: Fields
tr: Alanlar

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: Wildcard
tr: Joker

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Title, as link (default)
tr: Başlık, bağlantı olarak (ön tanımlı)

en: URL, as link
tr: URL, bağlantı olarak

en: Separate title and URL
tr: Ayrı başlık ve URL

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Wildcard title
tr: Joker başlığı

en: <Basic validation>
tr: <Temel doğrulama>

en: Link title
tr: Bağlantı başlığı

en: URL, as plain text
tr: URL, düz metin olarak

en: Validate URL
tr: URL'yi doğrula

en: Title, as plain text
tr: Başlık, düz metin olarak

en: Static Title
tr: Sabit Başlık

en: Static title
tr: Sabit başlık
