Link (7.x-1.0) - en to da translation catalogue (69 entries)

en: Title
da: Titel

en: Link Target
da: Link-mål

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Fields
da: Felter

en: Wildcard
da: Joker

en: Protocol
da: Protokol

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
da: Hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet vises et felt til brugeren. Hvis link-titlen er statisk, vil linket altid bruge den samme titel. Hvis <a href="http://drupal.org/project/token">token modulet</a> er installeret kan den statiske titel bruge ethvert andet indholdsfelt som dens værdi. Statiske og symbolbaserede titler kan bruge de fleste integrerede XHTML tags som f.eks. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, osv.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: Is one of
da: Er en af

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link title
da: Linktitel

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Validate URL
da: Validér URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Static Title
da: Statisk titel

en: Static title
da: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
da: Denne titel bruges altid hvis du vælger &ldquo;Statisk titel&rdquo; ovenfor.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne "title"-attribut hvis brugeren ikke angiver én og når den er anderledes end linkteksten. Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link-retningslinjer. Token-værdier evalueres.

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
da: Instans-indstillinger er blevet sat baseret på data fra feltindstillingerne.

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: The title of the link.
da: Linkets titel

en: The URL of the link.
da: Linkets URL
