Link (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Link
sv: Länk

en: Link Target
sv: Mål för länk

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
sv: Följande ersättningstecken kan användas både i sökvägar och titlar. När de används i en sökväg eller titel så kommer de att ersättas med de tillhörande värdena.

en: Optional Title
sv: Valfri titel

en: Required Title
sv: Krävd titel

en: No Title
sv: Ingen titel

en: Link Title
sv: Titel på länk

en: URL Display Cutoff
sv: Avkortad visning av URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
sv: Om användaren inte har med en titel för denna länk så kommer URL:en att användas som titel. När skall titeln på länken förkortas och avslutas med tre punkter (&hellip;)? Lämna tomt för ingen gräns.

en: Default (no target attribute)
sv: Förvalt (inget målattribut)

en: Open link in window root
sv: Öppna länk i samma fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Allow the user to choose
sv: Låt användaren välja

en: Additional CSS Class
sv: Ytterligare CSS-klass

en: Not a valid URL.
sv: Inte en giltig URL.

en: Titles are required for all links.
sv: Titel krävs för alla länkar.

en: Open URL in a New Window
sv: Öppna URL i ett nytt fönster

en: Defines simple link field types.
sv: Definierar enkla länkfältstyper.

en: Fields
sv: Fält

en: Link URL
sv: URL för länk

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Optional URL
sv: Frivillig URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
sv: Om länktiteln är valfri eller krävd så kommer ett fält att visas för slutanvändaren. Om länktiteln är statisk så kommer länken alltid att använda samma titel. Om <a href="http://drupal.org/project/token">modulen Token</a> är installerad så kan det statiska titelvärdet använda andra valfria nodfält som dess värde. Titlar baserade på Token eller som är statiska får innehålla de flesta radvisa XHTML-taggarna såsom <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, och så vidare.

en: Allow user-entered tokens
sv: Tillåt ersättningstecken angivna av användare

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
sv: Kryssas detta i så tillåts användare att ange ersättningstecken i URL:er och titlar i redigeringsformuläret för noden. Detta påverkar inte fältinställningarna på denna sida.

en: Rel Attribute
sv: Relaterat attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk ha detta relaterade attribut. Den vanligaste användningen är <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> vilket hindrar några sökmotorer från att indexera angivna länkar.

en: At least one title or URL must be entered.
sv: Åtminstone en titel eller URL måste anges.

en: You cannot enter a title without a link url.
sv: Du kan inte ange en titel utan en URL för länk.

en: Title, as link (default)
sv: Titel, som länk (förvalt)

en: URL, as link
sv: URL, som länk

en: Short, as link with title "Link"
sv: Kort, som länk med titel "Länk"

en: Label, as link with label as title
sv: Etikett, som länk med etikkett som titel

en: Separate title and URL
sv: Separera titel och URL

en: Validator
sv: Validerare

en: Is one of
sv: Är en av

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: <Basic validation>
sv: <Grundläggande validerare>

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
sv: Protokollen som visas här är de som globalt finns tillgängliga. Du kan lägga till fler protokoll genom att modifiera variabeln <em>filter_allowed_protocols</em>  i din installation.

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Formatted html link
sv: Formaterad HTML-länk

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
sv: Lagrar en titel, href och attribut i databasen för att sätta ihop en länk.

en: URL, as plain text
sv: URL, som ren text

en: Validate URL
sv: Bekräfta URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
sv: Om markerad, kommer URL-fältet att verifieras som en giltig URL under bekräftningen.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
sv: Om ikryssad så kommer fältet URL att vara frivilligt och skickas enbart en titel så accepteras det. Om URL:en utelämnas så kommer titeln att visas som ren text.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk att ha detta klassattribut. Används flera klasser skall de separeras med mellanslag.

en: Title, as plain text
sv: Titel, som ren text

en: Static Title
sv: Statisk text

en: Static title
sv: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
sv: Denna titel kommer alltid användas om &ldquo;Statisk titel&rdquo; är vald ovan.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
sv: En förvald titel måste tillhandahållas om titeln är ett statiskt värde.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
sv: Tillåt användaren att ange ett länkattribut för "titel"

en: Default link 'title' Attribute
sv: Förvalt länkattribut för "titel"

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
sv: Vid utmatning kommer länkar använda detta attribut för "titel" om användaren inte tillhandahåller en, och när den inte är samma som länktexten. Läs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> för likheter med länkar. Värden för ersättningstecken kommer att evalueras.

en: Link "title" attribute
sv: Länkattribut för "titel"

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
sv: Inställningar för instans har ställts in med data från fältinställningarna.

en: Max length of title field
sv: Största längd på titelfält

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
sv: Ställ in en största längd på titelfältet (gäller enbart om länktiteln är valfri eller obligatorisk). Den största begränsningen är 255 tecken.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
sv: Värde för avkortad visning av URL måste vara numeriskt.

en: The max length of the link title must be numeric.
sv: Den största längden på länktiteln måste vara numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
sv: Den största längden på länktiteln får inte vara större än 255 tecken.

en: The title of the link.
sv: Titeln för länken.

en: The URL of the link.
sv: URL:en för länken.
