Link (7.x-1.3) - en to fi translation catalogue (83 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Link
fi: Linkki

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fi: Jos käyttäjä ei sisälltyä otsikkoa linkille, verkko-osoitetta käytetään otsikkona. Missä tilanteissa otsikko lyhennetään ja päätetään (&hellip;) merkillä? Jätä tyhjäksi jos haluat näyttää otsikkona koko verkko-osoitteen.

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Additional CSS Class
fi: CSS lisäluokat

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: Fields
fi: Kentät

en: Link URL
fi: Linkin osoite

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fi: Tulostettaessa linkkiä tämä "rel" määrite lisätään siihen. Tyypillinen käyttötapaus on <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> joka estää joitakin hakukoneita seuraamasta syötettyä linkkiä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: Validator
fi: Validoija

en: Is one of
fi: On yksi

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään kun tämä määritys on käytössä; se ylikirjoittaa muualla määritellyn linkin otsikon. Voit käyttää prosenttimäärettä korvataksesi argumenttien otsikoilla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle jne.

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fi: Tässä näytetyt protokollat ovat sivustonlaajuisesti käytettävissä. Voit lisätä lisää protokollia muokkaamalla niitä <em>filter_allowed_protocols</em> muuttujassa sivustosi asennuksessa.

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: Formatted html link
fi: Formatoitu HTML linkki

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fi: Kun linkki tulostetaan, siihen lisätään tämä luokkamääritys. Mikäli haluat useamman kuin yhden luokan, erottele ne välilyönneillä.

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: Static Title
fi: Staattinen otsikko

en: Static title
fi: Staattinen otsikko

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fi: Tätä otsikkoa käytetään aina jos &ldquo;Staattinen otsikko&rdquo; on valittuna yläpuolella.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fi: Oletusotsikko on annettava mikäli linkin otsikko on staattinen arvo.

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fi: Salli käyttäjän syöttää 'title' määritys

en: Default link 'title' Attribute
fi: Linkin 'title' määrityksen oletusarvo

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fi: Tulostettaessa linkkiä siihen lisätään tämä "title" määrite mikäli käyttäjä ei ole valinnut muuta linkkitekstin yhteydessä. Lue lisätietoja osoitteesta <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Ohjeet (englanniksi)</a>. Korvauskuviot tarkistetaan.

en: Link "title" attribute
fi: Linkin 'title' määritys

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
fi: Kenttäinstanssi on asetettu kentän oletusasetuksilla.

en: Max length of title field
fi: Otsikkokentän enimmäispituus

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fi: Aseta otsikkokentälle enimmäispituus (käytössä vain jos otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen). Enimmäispituus voi olla enintään 255 merkkiä.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fi: Verkko-osoitteen lyhennyksen arvon on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title must be numeric.
fi: Linkin otsikon enimmäispituuden on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fi: Otsikko ei voi olla yli 255 merkkiä pitkä.

en: The title of the link.
fi: Linkin otsikko.

en: The URL of the link.
fi: Linkin verkko-osoite.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
fi: Säilytä rel ennallaan (koskematta/oletusarvossaan)

en: Remove rel if given link is external
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston ulkoinen linkki

en: Remove rel if given link is internal
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston sisäinen linkki

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
fi: Linkin otsikko voi olla enimmillään @maxlength merkkiä pitkä.

en: URL, absolute
fi: Verkko-osoite, todellinen

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other entity field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fi: Mikäli linkin otsikko on pakollinen tai vaihtoehtoinen, kenttä sen syöttämiseksi näytetään käyttäjälle. Mikäli otsikko on staattinen, linkki on aina sama kuin otsikko. Mikäli <a href="http://drupal.org/project/token">token moduuli</a> on käytössä, staattinen otsikko voi hyödyntää mitä tahansa entiteettien kenttää arvonaan. Staattiset ja korvauskuviopohjaiset otsikot voivat sisältää XHTML tageja kuten <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em> jne.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the entity edit form. This does not affect the field settings on this page.
fi: Tarkistus mahdollistaa käyttäjien syöttää korvauskuvioita verkko-osoitteisiin ja otsikoihin entiteettien muokkaussivulla. Tämä ei vaikuta kentän asetuksiin tällä sivulla.

en: Domain, as link
fi: Verkkotunnus, linkkinä

en: Strip www. from domain
fi: Siivoa pois www. verkkotunnuksesta

en: Leave www. in domain
fi: Jätä www. verkkotunnukseen

en: Subfield: The link title attribute
fi: Alikenttä: Linkin otsikkomääre

en: Subfield: The attributes for this link
fi: Alikenttä: Määreet tälle linkille

en: Subfield: The language for the field
fi: Alikenttä: Tämän kentän kieli

en: Remove rel attribute automatically
fi: Poista rel määre automaattisesti

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
fi: Aseta päälle/pois päältä mikäli rel määre tulisi poistaa automaattisesti kun kyseessä on sivuston sisäinen tai ulkoinen linkki
