Link (7.x-1.6) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Link
ja: リンク

en: Link Target
ja: リンク先

en: Optional Title
ja: 任意のタイトル

en: Required Title
ja: タイトルは必須

en: No Title
ja: タイトル無し

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Default (no target attribute)
ja: デフォルト（target 属性を使用しない）

en: Open link in window root
ja: リンクを同じウィンドウで開く

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Allow the user to choose
ja: ユーザーが選択することを許可

en: Additional CSS Class
ja: 追加の CSS クラス

en: Titles are required for all links.
ja: タイトルは全てのリンクに必要です。

en: Open URL in a New Window
ja: URL を新しいウィンドウで開く

en: Fields
ja: フィールド

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Optional URL
ja: オプションURL

en: Allow user-entered tokens
ja: ユーザーが入力したトークンを許可

en: Rel Attribute
ja: Rel 属性

en: At least one title or URL must be entered.
ja: 少なくとも一つのタイトルやURLを入力する必要があります。

en: You cannot enter a title without a link url.
ja: リンクURLが無いとタイトルを入力することはできません。

en: Title, as link (default)
ja: リンク付きタイトル (デフォルト)

en: URL, as link
ja: リンク付きURL

en: Separate title and URL
ja: タイトルと URL を分離

en: Validator
ja: バリデーター

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Action to take if argument is not present
ja: 引数が与えられていない場合に起こすアクション

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ja: この値が引数として与えられると、引数は無視されます。例: "all value"

en: Wildcard title
ja: ワイルドカードのタイトル

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ja: ワイルドカードの代わりとして使用するタイトル

en: Action to take if argument does not validate
ja: 引数が検証をパスしなかった場合に起こすアクション

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Formatted html link
ja: 整形済み HTML リンク

en: URL, as plain text
ja: プレーンテキストURL

en: Validate URL
ja: URLの検証

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
ja: チェックするとURLフィールドの検証時に有効なURLであるか確認します。

en: Title, as plain text
ja: プレーンテキストタイトル

en: Static Title
ja: 静的なタイトル

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
ja: ユーザーが title 属性を入力することを許可

en: Default link 'title' Attribute
ja: デフォルトのリンク 'title' 属性

en: Link "title" attribute
ja: リンク "title" 属性

en: Max length of title field
ja: タイトルフィールドの最大幅

en: The max length of the link title must be numeric.
ja: リンクタイトルの最大幅は数値である必要があります。

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
ja: リンクタイトルの最大幅は255文字より大きくできません。

en: The title of the link.
ja: リンクのタイトル

en: The URL of the link.
ja: リンクのURL

en: Remove rel if given link is external
ja: 外部リンクの場合は rel を削除

en: Remove rel if given link is internal
ja: 内部リンクの場合は rel を削除

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
ja: リンクタイトルは最大@maxlength文字まで入力可能です。

en: Domain, as link
ja: リンク付きドメイン

en: Strip www. from domain
ja: ドメインから www. を外す

en: Leave www. in domain
ja: ドメインの www. を残す

en: Subfield: The link title attribute
ja: サブフィールド: リンクタイトルの属性

en: Subfield: The attributes for this link
ja: サブフィールド: このリンク用の属性

en: Subfield: The language for the field
ja: サブフィールド: このフィールド用の言語

en: Remove rel attribute automatically
ja: rel 属性を自動的に削除

en: If checked, the URL will always render as an absolute URL.
ja: チェックすると URL は絶対パスで表示されます。

en: If this is checked the field label will be hidden.
ja: チェックするとこのフィールのラベルは非表示になります。

en: Allow the user to enter a custom link class per link
ja: ユーザーがリンク毎にカスタムリンククラスを追加することを許可

en: Custom link class
ja: カスタムリンククラス

en: The attributes of the link.
ja: リンクの属性
