Link checker (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Operations
ja: 操作

en: Disabled
ja: 無効

en: Response
ja: レスポンス

en: Settings
ja: 設定

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Preview
ja: プレビュー

en: Error
ja: エラー

en: Set @type %title to unpublished.
ja: @type %title が非掲載にされました。

en: Depends on: !dependencies
ja: 次に依存： !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: filter
ja: フィルター

en: HTTP request status
ja: HTTPリクエストの状況

en: Fails
ja: 失敗

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
ja: システムまたはネットワークの設定が、Drupalがウェブページにアクセスすることを許可していません。 これは機能性の低下につながり、原因はサーバーかPHPの設定にあるかもしれません。 利用可能なアップデートに関するダウンロード情報の取得、アグリゲーターフィードの取得、OpenIDを通じたログイン、その他のネットワーク依存サービスを利用するために、この問題は解決されるべきです。

en: Check settings
ja: 設定を確認

en: One HTTP status code per line, e.g. 403.
ja: 1行に1つの HTTP ステータスコード 例: 403

en: Missing text format: %format.
ja: 見つからないテキストフォーマット: %format 。
