Link checker (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (23 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Response
nl: Antwoord

en: Settings
nl: Instellingen

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Error
nl: Fout

en: Set @type %title to unpublished.
nl: Markeer @type %title als niet gepubliceerd.

en: Depends on: !dependencies
nl: Afhankelijk van: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
nl: @module (<span class="admin-disabled">uitgeschakeld</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
nl: @module (<span class="admin-enabled">ingeschakeld</span>)

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: HTTP request status
nl: status HTTP-aanvraag

en: Fails
nl: Mislukt

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
nl: Een deel van de functionaliteit is niet beschikbaar omdat uw systeem- of netwerk-instellingen Drupal niet toestaan om webpagina's te benaderen. Dit kan veroorzaakt worden door instellingen van de webserver of PHP-instellingen. Wijzigen van deze instellingen is nodig voor downloaden van informatie over beschikbare updates, ophalen van feeds, inschrijven via OpenID of het gebruik van andere netwerkafhankelijke diensten.

en: Broken links
nl: Dode koppelingen

en: Check settings
nl: Instellingen controleren

en: Missing text format: %format.
nl: Ontbrekende tekstopmaak: %format.

en: Internal and external
nl: Intern en extern

en: External only (http://example.com/foo/bar)
nl: Alleen extern (http://example.com/foo/bar)

en: Internal only (node/123)
nl: Alleen intern (node/123)
