Linkit - Enriched linking experience (7.x-2.5) - en to da translation catalogue (66 entries)

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: Operations
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: unpublished
da: afpubliceret

en: Search
da: Søg

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: Roles
da: Roller

en: Attributes
da: Attributter

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Storage
da: Lagring

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Search content
da: Søg indhold

en: Target path
da: Linksti

en: Frontpage
da: Forside

en: No results
da: Ingen resultater

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: Reorder
da: Sortér

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Import profiles
da: Importér profiler

en: Include unpublished nodes
da: Medtag upubliceret indhold

en: Roles with access
da: Roller med adgang

en: Autocomplete options
da: Indstillinger for autocomplete

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Support for Linkit module
da: Understøttelse af Linkit-modulet

en: Administer Linkit
da: Administrér Linkit

en: Start typing to find content or paste a URI. Use the arrow keys to navigate.
da: Søg efter det indhold, du vil linke til, eller indsæt et link. Du kan vælge mellem flere resultater med piletasterne.

en: Examples: <strong>node/123</strong>, <strong>http://www.example.com/path#anchor</strong>
da: Eksempler: <strong>node/123</strong>, <strong>http://www.example.com/path#anchor</strong>. Bliver som regel udfyldt af søgeresultatet ovenfor.

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Open file browser
da: Åben fil browser

en: Linkit profile
da: Linkit-profil

en: Linkit profiles
da: Linkit-profiler

en: Untitled profile
da: Unavngiven profil

en: Result format
da: Resultatformat

en: Show pixel dimensions
da: Vis pixel-dimensioner

en: IMCE file picking
da: IMCE filvælger

en: Enable !imce file picking
da: Aktivér !imce filvælger

en: Linkit uses !bac which may be configured with focus on performance.
da: Linkit bruger !bac, som kan konfigureres med fokus på ydelsen.

en: Minimum number of characters to perform server polling. A higher value reduces server load. <em>Default: 3</em>
da: Hvor mange tegn skal brugeren indtaste, før autocomplete begynder at søge? Et højere tal mindsker belastningen af serveren. <em>Standard: 3</em>

en: Key press delay
da: Indtastningsforsinkelse

en: Time from last key press to poll the server. A higher value reduces server load. <em>Default: 350</em>
da: Hvor lang tid skal der gå, fra en bruger har sluppet en knap på tastaturet, til systemer begynder at søge? Et højere tal mindsker belastningen af serveren. <em>Standard: 350</em>

en: Remote timeout
da: Server timeout

en: Client side timeout for a request to the server. <em>Default: 10000</em>
da: Hvor længe skal Linkits autocomplete vente på svar fra serveren, før den giver op? <em>Standard: 10000</em>

en: HTML Attributes
da: HTML-attributter

en: This role is already in use by the %name profile
da: Denne rolle bruges allerede af profilen %name

en: If a user have multiple roles, the profile weight will determine which profile to use. Lower weight will take precedence.
da: Hvis en bruger har flere roller, bestemmer profilvægten hvilken profil der bruges. Lavere vægte har præcedens.

en: There is no Linkit profile associated with your role.
da: Der er ikke knyttet en Linkit-profil til din rolle.

en: If the user has multiple roles, the profile with lowest weight will then be assigned to the user. In general, the most permissive profile should be assigned the lowest weight.
da: Hvis en bruger har flere roller, vil brugeren få tildelt den profil, der har den laveste vægt. Generelt bør roller med flest rettigheder få tildelt den laveste vægt.

en: Type filter
da: Typefilter

en: If left blank, all types will appear in autocomplete results.
da: Hvis du ikke vælger noget, vil alle indholdstyper blive medtaget i autocomplete-resultaterne.

en: Managed files
da: Filer

en: Extend Linkit with file support (Managed files).
da: Udvid Linkit med understøttelse af filer.

en: Extend Linkit with @entity support.
da: Udvid Linkit med understøttelse af @entity.

en: No profiles found.
da: Ingen profiler fundet.

en: Linkit field settings
da: Linkit felt-indstillinger

en: Enable Linkit support.
da: Aktivér Linkit-understøttelse.

en: Do not use this for CKeditor and TinyMCE fields.
da: Brug ikke dette til CKeditor- og TinyMCE-felter.

en: Insert plugin
da: Insert-plugin

en: Raw URL
da: Rå URL
