Linkit (7.x-2.7) - en to sv translation catalogue (107 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Images
sv: Bilder

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Search
sv: Sök

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Save
sv: Spara

en: Options
sv: Alternativ

en: Roles
sv: Roller

en: Fields
sv: Fält

en: Link URL
sv: URL för länk

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Storage
sv: Lagring

en: Editor
sv: Redaktör

en: Add new profile
sv: Lägg till ny profil

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Search content
sv: Söka efter innehåll

en: Editors
sv: Redigerare

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No results
sv: Inget resultat

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: Reorder
sv: Omorganisera

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Import profiles
sv: Importera profiler

en: Include unpublished nodes
sv: Inkludera ej publicerade noder

en: Autocomplete options
sv: Alternativ för automatisk komplettering

en: Profile type
sv: Profiltyp

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Enable @title
sv: Aktivera @title

en: Support for Linkit module
sv: Support för modulen Linkit

en: Administer Linkit
sv: Administrera Linkit

en: Perform administration tasks for Linkit.
sv: Utför administrativa åtgärder för Linkit.

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Linkit autocomplete response function
sv: Automatiskt slutförande av svarsfunktion för Linkit

en: Open file browser
sv: Öppna filhanterare

en: Linkit profile
sv: Profil för Linkit

en: Linkit profiles
sv: Profiler för Linkit

en: Available tokens: %tokens.
sv: Tillgängliga ersättningstecken: %tokens

en: Show file scheme
sv: Visa filprotokoll

en: Group files by scheme
sv: Gruppera filer efter protokoll

en: Show thumbnails <em>(using the image style !linkit_thumb_link)</em>
sv: Visa miniatyrer <em>(med bildstilen !linkit_thumb_link)</em>

en: Show pixel dimensions
sv: Visa pixelmått

en: Note that only public files are supported.
sv: Observera att enbart offentliga filer stöds.

en: Key press delay
sv: Tangenttrycksfördröjning

en: Remote timeout
sv: Timeout för fjärranslutning

en: !type plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram åt !type

en: Type filter
sv: Filtertyp

en: If left blank, all types will appear in autocomplete results.
sv: Om lämnat tomt kommer alla typer visas i de automatiskt kompletterande resultaten.

en: Group by bundle
sv: Gruppera efter paket.

en: Managed files
sv: Hanterade fält

en: Extend Linkit with file support (Managed files).
sv: Utöka Linkit med filstöd (Hanterade filer).

en: Extend Linkit with @entity support.
sv: Utöka Linkit med stöd för @entity.

en: Linkit field settings
sv: Fältinställningar för Linkit

en: Do not use this for CKeditor and TinyMCE fields.
sv: Använd inte detta för fält som använder CKeditor eller TinyMCE.

en: Insert plugin
sv: Insticksprogram för infogning

en: - Select an insert plugin -
sv: - Välj ett insticksprogram för infogning -

en: HTML Link
sv: HTML-länk

en: Raw URL
sv: Obearbetad URL

en: This is an internal path.
sv: Det här är en intern sökväg.

en: This page does not exist or you do not have access to it.
sv: Sidan finns inte eller så har du inte åtkomst till den.

en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

en: This is an external URL, but we don't know where it leads.
sv: Detta är en extern URL, men vi vet inte vart den leder.

en: Enable Linkit for this field.
sv: Aktivera Linkit för detta fält.

en: - Select a profile -
sv: - Välj en profil -

en: Button text that activates linkit modal.
sv: Knapptext som aktiverar linkit dialogen.

en: You must select an profile.
sv: Du måste välja en profil.

en: Select profile to use
sv: Välj profil att använda

en: Search for content.
sv: Sök efter innehåll.

en: Start typing to find content or paste a URL.
sv: Börja skriva för att hitta innehåll eller klistra in en URL.

en: This will be populated by the search, or you can fill it in yourself.
sv: Det här kommer att fyllas i av sökningen, eller så fyller du i den själv.

en: Can not find the profile type
sv: Kan inte hitta profiltypen

en: Provides an easy interface for inserting links.
sv: Tillhandahåller ett enkelt gränssnitt för att infoga länkar.

en: Loading Linkit dashboard...
sv: Laddar översiktspanel för Linkit...

en: Manage Linkit profiles.
sv: Hantera profiler för Linkit.

en: You have to select a insert plugin for profiles used with fields.
sv: Du måste välja ett insticksprogram för profiler som används för fält.

en: This profile will be used with
sv: Denna profil kommer användas för

en: This profile will be used with editors like CKeditor or TinyMCE.
sv: Denna profil kommer användas för redigerare som CKEditor eller TinyMCE.

en: This profile will be used with fields that do not have any editors.
sv: Denna profil kommer användas för fält som inte har redigerare.

en: Attach this profile to one or more text formats
sv: Knyt denna profil till ett eller flera textformat

en: - Select one or more text format-
sv: - Välj ett eller flera textformat-

en: Search plugins
sv: Insticksprogram för sökning

en: Linkit is all about the search plugins. They define what content Linkit will present in the autocomplete search field.
sv: Linkit handlar om insticksprogram för sökning. De bestämmer vilket innehåll som Linkit presenterar i det automatiskt kompletterande sökfältet.

en: Insert methods
sv: Infogningsmetoder

en: Insert paths as:
sv: Infoga sökvägar som:

en: Raw paths
sv: Obearbetade sökvägar

en: Raw paths, with a slash (/) in the beginning.
sv: Obearbetade sökvägar, med ett snedstreck (/) i början.

en: This will insert Drupal internal paths like
             %example_link which is probably what you want if you are going to use
             this profile together with <strong>fields</strong>.
             <br/>If used in textareas, these paths typically need to be formatted
             using a input filter, but provides more flexibility in a multilingual
             site or when moving a site.
sv: Detta kommer att infoga interna länkar som %example_link vilket troligtvis är vad du vill använda om du kommer att använda denna profil för <strong>fält</strong>.<br/>Dessa sökvägar behöver vanligtvis formateras, om de används i textområden, men ger mer flexibilitet i flerspråkiga webbplatser eller när en webbplats flyttas.

en: This is the default behavior, it will insert paths
             like %example_link.<br/>These will work <strong>without the need for a input filter</strong>,
             but might fail after moving a site, or on multilingual sites.
sv: Detta är standardbeteendet, det kommer att infoga länkar som %example_link.<br />Dessa kommer att fungera  <strong>utan behov av ett inmatningsfilter</strong>, men kan ställa till problem efter flytt av en webbplats, eller på flerspråkiga webbplatser.

en: These will have no effect on already created links.
sv: Detta kommer inte att påverka redan skapade länkar.

en: Alias paths
sv: Aliassökvägar

en: This will insert the alias for the result item.
            <br/>The paths will be runned thru the <em>url()</em> function.
sv: Detta kommer att infoga aliaset för den resulterande sökvägen.<br />Sökvägarna kommer att köras genom funktionen <em>url()</em>.

en: Attributes is HTML attributes that will be attached to
          the insert plugin.
sv: Attribut är HTML-attribut som kommer att knytas till insticksprogrammet för infogning.

en: IMCE File Picker
sv: Filväljare IMCE

en: Enable !imce File Picker
sv: Aktivera filväljare !imce

en: Linkit uses !bac which may be configured with focus on
          performance.
sv: Linkit använder !bac som kan konfigureras med fokus på prestanda.

en: Minimum number of characters to perform server polling.
          A higher value reduces server load. <em>Default: @default</em>
sv: Minsta antal tecken för att utföra undersökning av server. Ett högre antal reducerar serverbelastningen. <em>Förvalt: @default</em>

en: Time from last key press to poll the server. A higher
          value reduces server load. <em>Default: @default</em>
sv: Tid från senaste knapptryck att undersöka servern. Ett högre värde minskar belastningen på servern. <em>Förvalt: @default</em>

en: Client side timeout for a request to the server.
          <em>Default: @default</em>
sv: Timeout för klientsida åt en förfrågan till servern. <em>Förvalt: @default</em>
