Livethemer (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (81 entries)

en: Item
de: Element

en: Group
de: Gruppe

en: yes
de: Ja

en: On
de: An

en: Size
de: Größe

en: None
de: Keine

en: Image
de: Bild

en: none
de: keine

en: Font Size
de: Schriftgröße

en: Background
de: Hintergrund

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Top
de: Oben

en: Icon
de: Symbol

en: hidden
de: ausgeblendet

en: Dimensions
de: Abmessungen

en: Display
de: Anzeige

en: Menu
de: Menü

en: no
de: Nein

en: Node
de: Beitrag

en: Page
de: Seite

en: Bottom
de: Unten

en: Off
de: Aus

en: Comment
de: Kommentar

en: Heading
de: Überschrift

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Border
de: Rahmen

en: Link Color
de: Link-Farbe

en: Table
de: Tabelle

en: Color
de: Farbe

en: Repeat
de: Wiederholung

en: Padding
de: Innenabstand

en: Square
de: Quadrat

en: center
de: Zentrale

en: left
de: links

en: right
de: rechts

en: Georgia
de: Georgien

en: Lists
de: Listen

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Font Family
de: Schriftfamilie

en: Font settings
de: Schriftarteinstellungen

en: Bold
de: Fett

en: Blocks
de: Blöcke

en: Page width
de: Seitenbreite

en: Border Color
de: Rahmenfarbe

en: Italic
de: Kursiv

en: Uppercase
de: Großbuchstaben

en: Shadow
de: Schatten

en: Pager
de: Seitennavigation

en: Underline
de: Unterstrichen

en: absolute
de: absolut

en: Margins
de: Ränder

en: Margin
de: Rand

en: Regions
de: Regionen

en: Fonts
de: Schriftarten

en: Tables
de: Tabellen

en: Lowercase
de: Kleinbuchstaben

en: Font Color
de: Schriftfarbe

en: Circle
de: Kreis

en: Inside
de: Innen

en: Typography
de: Typografie

en: Outside
de: Außerhalb

en: The %theme theme has been enabled.
de: Das Theme %theme wurde aktiviert.

en: The %theme theme was not found.
de: Das Theme %theme wurde nicht gefunden.

en: static
de: statisch

en: Wrapper
de: Umgebendes Element

en: auto
de: automatisch

en: visible
de: sichtbar

en: Overline
de: Überstrich

en: Line-through
de: Durchgestrichen

en: Padding Top
de: Innenabstand oben

en: Padding Bottom
de: Innenabstand unten

en: Padding Left
de: Innenabstand  links

en: Padding Right
de: Innenabstand rechts

en: Margin Top
de: Außenabstand oben

en: Margin Bottom
de: Außenabstand unten

en: Margin Left
de: Außenabstand links

en: Margin Right
de: Außenabstand rechts

en: Overflow
de: Überlauf

en: User Picture
de: Benutzerbild
