Location (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Is
pt: É

en: None
pt: Nenhum

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Padrão

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Main settings
pt: Configurações principais

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Location
pt: Localização

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Method
pt: Método

en: Allow
pt: Permitir

en: Street
pt: Logradouro

en: Additional
pt: Complemento

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: State/Province
pt: Estado

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Fax number
pt: Fax

en: Phone number
pt: Telefone

en: Google Maps API Key
pt: Chave API Google Maps

en: Germany
pt: Alemanha

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Source
pt: Fonte

en: Units
pt: Unidades

en: Search options
pt: Opções de busca

en: Province
pt: Estado

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: Distance
pt: Distância

en: Postal Code
pt: CEP

en: Miles
pt: Milhas

en: Country code
pt: Código do país

en: Please select
pt: Selecione...

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Locations
pt: Localizações

en: Current coordinates
pt: Coordenadas atuais

en: User-submitted
pt: Enviado pelo usuário

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
pt: Se você deseja fornecer suas próprias latitude e longitude, você pode inseri-las acima. Se você deixar estes campos em branco, o sistema tentará determinar a latitude e longitude para você a partir do endereço digitado. Para que o sistema recalcule a sua localização a partir do endereço, por exemplo, se você alterar o endereço, exclua os valores para esses campos.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
pt: Você pode definir a localização clicando no mapa, ou arrastando o marcador de localização. Para limpar a localização e fazer com que seja recalculada, clique no marcador.

en: Check this box to delete this location.
pt: Marque esta caixa para apagar esse local.

en: Kilometers
pt: Quilômetros

en: Origin
pt: Origem

en: Is one of
pt: É um de

en: Meters
pt: Metros
