Location (7.x-3.2-beta1) - en to nl translation catalogue (309 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: None
nl: Geen

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Main settings
nl: Algemene instellingen

en: Configure
nl: Instellen

en: Options
nl: Opties

en: Location
nl: Locatie

en: Is not
nl: Is niet

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Method
nl: Methode

en: Allow
nl: Toestaan

en: Location name
nl: Locatienaam

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
nl: bijvoorbeeld: Janssen bv, Bruna of Uitmarkt

en: Street
nl: Straat

en: Additional
nl: Extra

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: NOT LISTED
nl: KOMT NIET VOOR

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Map links
nl: Kaartlinks

en: Geocoding options
nl: Geocodingopties

en: Settings for Location module
nl: Instellingen voor de locatiemodule

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
nl: Met de Location-module kunt u een geografische locatie verbinden met inhoud en gebruikers. Gebruikers kunnen op nabijheid van een postcode zoeken. Dit is handig voor het organiseren van gemeenschappen die geografisch verspreid zijn.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
nl: Om locatieinformatie voor inhoud te beheren gebruikt u de inhoudstypebeheerpagina. Om de meeste locatie-eigenschappen te gebruiken zult u de land-specifieke bestanden moeten gebruiken. Om nabijheid te bepalen aan de hand van postcodes voor een specifiek land, zult u een database dump van postcodedata voor dat land nodig hebben. Vanaf juni 2007 zijn alleen postcodes uit de VS en Duitsland ondersteund.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
nl: <p>U kunt</p>
    <ul>
    <li>locatieinformatie beheren op <a href="@admin-node-configure-types">Beheren &gt;&gt; Inhoudelijk beheer &gt;&gt; Inhoudstypen</a> om een inhoudstype in te stellen en de locatieinformatie te zien.</li>
    <li>beheer locatie op <a href="@admin-settings-location">Beheren &gt;&gt; Site-instellingen &gt;&gt; Locatie</a>.</li>
    <li>een database dump gebruiken voor een VS en/of Duitse postcodetabel die gevonden kunnen worden in de externe <a href="@external-http-cvs-drupal-org">postcode databank</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
nl: Voor meer informatie kunt u <a href="@location">hier</a> het handboek voor configuratie en verandering lezen.

en: None supported.
nl: Niet ondersteund.

en: Street location
nl: Straat

en: Configure parameters for %service geocoding
nl: Configureer parameters voor %service-geocoding

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
nl: Geen configuratieparameters benodigd, of een formulier om zulke parameters in te vullen is niet geimplementeerd.

en: No service selected for country.
nl: Geen service geselecteerd voor land.

en: Configure parameters
nl: Parameters instellen

en: No configuration necessary for selected service.
nl: Geen configuratie nodig voor de geselecteerde service.

en: Locative information
nl: Locatie-informatie

en: Number of locations
nl: Aantal locaties

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Make the location box collapsible.
nl: Maak het locatievlak inklapbaar.

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Display the location box collapsed.
nl: Toon het locatievlak ingeklapt.

en: Add another location from node view page
nl: Nog een locatie van de nodepagina toevoegen

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
nl: De optie "Voeg nog een locatie toe" aan de nodepagina toevoegen.

en: Location #%number
nl: Locatie #%number

en: Add another location
nl: Nog een locatie toevoegen

en: Add location
nl: Locatie toevoegen

en: Default country selection
nl: Standaard landselectie

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
nl: Dit zal het land zijn dat automatisch geselecteerd wordt als een locatieformulier wordt getoond.

en: Toggle location display
nl: Locatieweergave wisselen

en: Disable the display of locations.
nl: Weergave van locaties uitschakelen.

en: Enable the display of locations.
nl: Weergave van locaties inschakelen.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
nl: Als u locaties uit wilt zetten en ze wilt weergeven via een aangepaste theme controller, dan wilt u wellicht de locatieweergave uitzetten om ze met een theme-functie aan te roepen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
nl: Gebruik een Google Map om de breedtegraad en lengtegraad te kiezen

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Location | Locations
nl[0]: Locatie
nl[1]: Locaties

en: Fax number
nl: Faxnummer

en: Location Fax
nl: Faxnummer van locatie

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Location Phone
nl: Telefoonnummer van locatie

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
nl: Om de Google Maps API-geocoding webservice te gebruiken moet u een Google Maps API-Key hebben. U kan er een krijgen op de !sign_up_link voor de !google_maps_api. LET OP!: U hoeft <em>niet</em> voor ieder land een nieuwe API-Key te registreren, er is er slechts één nodig.

en: Germany
nl: Duitsland

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
nl: Tenzij u deze site gebruikt voor het testen en ontwikkelen, heb u een Yahoo! Web Services Application ID van de %network_link nodig. Als u de site gebruikt voor het testen en ontwikkelen, kun u 'YahooDemo' als AppID gebruiken. Als u een Application ID van Yahoo! krijgt, lees dan de %usage_policy door.

en: Pitcairn Islands
nl: Pitcairneilanden

en: Source
nl: Bron

en: User locations
nl: Gebruikerslocaties

en: Units
nl: Eenheden

en: Search options
nl: Zoekinstellingen

en: Province
nl: Provincie

en: Display style
nl: Weergavestijl

en: Unknown location
nl: Onbekende locatie

en: Collect
nl: Verzamel

en: Distance
nl: Afstand

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Location Search
nl: Zoek locatie

en: Miles
nl: Mijlen

en: Country code
nl: Landcode

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Require
nl: Verplicht

en: Maximum number of locations
nl: Maximum aantal locaties

en: Please select
nl: Maak een keuze

en: Is not one of
nl: Is niet een van

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Locations
nl: Locaties

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
nl: Als de gmap.module is geïnstalleerd en <a href="@enabled">ingeschakeld</a> kunnen gebruikers met de permissies om handmatig breedtegraad/lengtegraad coördinaten invullen dat ook doen met een interactieve Google Map. Zorg er voor dat de <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API-key</a> in de <a href="@gmap_module_settings">Gmap-module instellingen</a> is ingevoerd.

en: Location chooser macro
nl: Locatiekiezermacro

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
nl: Hier kunt u de macro veranderen die wordt gebruikt om de locatiekiezerkaart te maken. Let op: <em>locpick</em> en <em>collapsehack</em> staan automatisch aan en kunnen niet worden veranderd.

en: Enable JIT geocoding
nl: JIT-geocoding inschakelen

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
nl: Om veel locaties tegelijk te importeren kunt u JIT-geocoding inschakelen en de locaties laden met de bron ingesteld op 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Het systeem zal automatisch geocode-locaties bepalen als zij worden geladen.

en: BUG: Country found in province attribute.
nl: BUG: land gevonden in prvincieattribuut.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Locatienaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Straat (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Toevoeging (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Stad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Staat/provincie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Staat-/provincienaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Postcode (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Breedtegraad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Lengtegraad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Land (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Landnaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
nl: Locaties zijn adressen en coördinaten.

en: The location ID of the location.
nl: Het locatie-ID van de locatie.

en: The name of the selected location.
nl: De naam van de geselecteerde locatie.

en: The street address of the selected location.
nl: Het adres van de geselecteerde locatie.

en: The city of the selected location.
nl: De stad van de geselecteerde locatie.

en: The province of the selected location.
nl: De provincie van de geselecteerde locatie.

en: The postal code of the selected location.
nl: De postcode van de geselecteerde locatie.

en: The country of the selected location.
nl: Het land van de geselecteerde locatie.

en: The latitude of the selected location.
nl: De breedtegraad van de geselecteerde locatie.

en: The longitude of the selected location.
nl: De lengtegraad van de geselecteerde locatie.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
nl: De coördinaten van de geselecteerde locatie in 'breedtegraad, lengtegraad'-formaat.

en: Distance / Proximity
nl: Afstand / Nabijheid

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
nl: De afstand tussen de geselecteerde locatie en of de gebruiker, of een specifieke locatie.

en: The entire address block for the location.
nl: Het complete adresblok voor de locatie.

en: Current coordinates
nl: Huidige coördinaten

en: User-submitted
nl: Door de gebruiker toegevoegd

en: Geocoded (Postal code level)
nl: Geocoded (Postcodeniveau)

en: Geocoded (Exact)
nl: Met geocode (Exact)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
nl: Als u een breedtegraad en lengtegraad wilt invullen, dan kan dat boven. Als u niks invult zal het systeem proberen om aan de hand van het opgegeven adres de coördinaten te kiezen. Om het systeem de locatie van het adres te laten herberekenen (bijvoorbeeld als u het adres verandert), verwijdert u de waardes van deze velden.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
nl: Voer de locatie in door op de kaart te klikken of door de marker te slepen. Klik op de marker om de locatie te verwijderen.

en: Check this box to delete this location.
nl: Vink aan om deze locatie te verwijderen.

en: Location Fields
nl: Locatievelden

en: Do not collect
nl: Verzamel niet

en: Force Default
nl: Forceer standaard

en: Coordinate Chooser
nl: Coördinatenkiezer

en: Province name
nl: Provincienaam

en: Country name
nl: Landnaam

en: Map link
nl: Kaartlink

en: The specified province was not found in the specified country.
nl: De opgegeven provincie is niet gevonden in het opgegeven land.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
nl: Vul zowel de breedte- als de lengtegraad in of laat beiden leeg.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
nl: Verwijdert niet-verwezen locatie met LID %lid.

en: Minimum number of locations
nl: Minimum aantal locaties

en: The number of locations that are required to be filled in.
nl: Het aantal locaties dat verplicht is om in te vullen

en: The maximum number of locations that can be associated.
nl: Het maximum aantal locaties dat kan worden geassocieerd.

en: Number of locations that can be added at once
nl: Aantal locaties dat per keer kan worden toegevoegd

en: The number of empty location forms to show when editing.
nl: Het aantal lege locatieformulieren om te tonen bij het bewerken.

en: Collection settings
nl: Verzamelingsinstellingen

en: Location form weight
nl: Gewicht locatieformulier

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
nl: Gewicht van het locatievlak in het voeg toe/bewerkformulier. Lagere waardes worden hoger in het formulier getoond.

en: Display Weight
nl: Weergavegewicht

en: Hide fields from display
nl: Verberg velden van weergave

en: location
nl: locatie

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
nl: Bewaart LID %lid vanwege uniekheid.

en: Display location in teaser view
nl: Toon locatie in voorbeeldweergave

en: Display location in full view
nl: Toon locatie in volledige weergave

en: RSS Settings
nl: RSS-instellingen

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
nl: Hier kunt u instellen hoe locatiedata RSS-feeds op nodes beïnvloeden.

en: RSS mode
nl: RSS-modus

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
nl: Selecteer hoe locaties moeten worden gebruikt in RSS-feeds voor dit inhoudstype.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
nl: Geen (Voeg geen locatiedata toe aan RSS feeds)

en: W3C Geo (deprecated)
nl: W3C Geo (verouderd)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
nl: Locatie 1.x-2.x compatibiliteit (buggy W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
nl: U dient tenminste één leeg locatieformulier in te schakelen om locaties toe te kunnen voegen aan nodes van dit inhoudstype. Als u niet van plan bent om locaties aan nodes toe te voegen, zet dan het maximum aantal locaties voor dit inhoudstype op 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
nl: U kan niet meer lege locatieformulieren tonen dan het maximum aantal locaties toegestaan voor dit inhoudstype.

en: Collect during registration
nl: Verzamel tijden registratie

en: administer user locations
nl: beheer gebruikerslocaties

en: set own user location
nl: eigen gebruikerslocatie instellen

en: view own user location
nl: eigen gebruikerslocatie bekijken

en: view all user locations
nl: bekijk alle gebruikerslocaties

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
nl: Merk op: een locatie met LID 0 is in de database gevonden en verplaatste naar LID %lid. Het is aan te raden dit te controleren omdat LID 0 normaal gesproken een corrupt item is.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
nl: Merk op: location_user.module niet aangezet omdat location.module niet is aangezet.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
nl: Merk op: location_node.module niet aangezet omdat location.module niet is aangezet.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
nl: Merk op: update 6301 van location.module zal verschillende waarschuwingen geven over indexes en primary keys tijdens de upgrade van een 6.x testversie. Deze waarschuwingen kunnen in dit geval worden genegeerd.

en: Node Locations
nl: Node-locaties

en: Associate locations with nodes.
nl: Associeer locaties met nodes.

en: User Locations
nl: Gebruikerslocaties

en: Associate locations with users.
nl: Associeer locaties met gebruikers

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
nl: U heeft niet de vereiste rechten om locaties aan deze node toe te voegen of de node heeft al het maximum aantal locaties.

en: Location Add Another
nl: Nog een locatie toevoegen

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
nl: Hiermee kunnen locaties eenvoudig vanuit een node worden toegevoegd zonder eerst op 'bewerken' te klikken.

en: Store a location.module location.
nl: Een Location-module locatie opslaan.

en: Location Field
nl: Locatieveld

en: Location CCK
nl: Locatie CCK

en: Defines a Location field type.
nl: Levert een locatie-veldtype.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Faxnummer van de locatie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
nl: U kan een faxnummer aan de locatie toevoegen.

en: Add locations to each node.
nl: Voeg locaties toe aan iedere node.

en: Added by location_generate.module
nl: Toegevoegd door location_generate.module

en: Location Generate
nl: Maak locatie

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
nl: Voeg willekeurig breedtegraad en lengtegraad toe aan nodes.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Telefoonnummer van locatie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
nl: U kan een telefoonnummer aan een locatie toevoegen.

en: Use map to pick search coordinates
nl: Gebruik kaart voor het kiezen van zoekcoördinaten

en: Add geocoding address field to search map
nl: Geocodingvelden aan de zoekkaart toevoegen

en: Macro for search map
nl: Macro voor zoekkaart

en: Proximity
nl: Nabijheid

en: Locate Address
nl: Lokaliseer adres

en: mi
nl: mijl

en: Settings for Location Search module
nl: Instellingen voor de Location Search-module

en: Advanced search page for locations.
nl: Geavanceerde zoekpagina voor locaties.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
nl: De gebruikte sleutel is automatisch door GMap doorgegeven.

en: Origin
nl: Oorsprong

en: Use Distance / Proximity filter
nl: Gebruik afstand- / nabijheidfilter

en: Province code
nl: Provinciecode

en: Both street and additional
nl: En straat en toevoeging

en: Street only
nl: Alleen straat

en: Additional only
nl: Alleen toevoeging

en: Is one of
nl: Is een van

en: Decimal degrees
nl: Decimale graden

en: Degrees, minutes, seconds
nl: Graden, minuten, seconden

en: Proximity (Rectangular)
nl: Nabijheid (vierkant)

en: Proximity (Circular)
nl: Nabijheid (rond)

en: Postal Code / Country
nl: Postcode / land

en: Postal Code (assume default country)
nl: Postcode (gebruik standaardland)

en: Node location
nl: Nodelocatie

en: Allow multiple terms per argument.
nl: Meerdere termen per argument toestaan.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Province display
nl: Provincie-weergave

en: Display full province name.
nl: Toon volledige provincienaam.

en: Display province/state code.
nl: Toon de provincie-/staatcode.

en: Open map link in new window
nl: Maplink in nieuw venster openen

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
nl: Selecteer dit als u wil dat de kaartlink opent in een nieuw venster.

en: Open in new window method
nl: 'Openen in nieuw venster'-methode

en: If you have selected to open map in a new window this controls the method used to open in a new window.  target="_blank" will just work but is not XTHML Strict compliant.  rel="external" is XHTML Strict compliant but will not open in a new window unless you add some jQuery to your site to add the target attribute. If you are unsure leave set to target="_blank"
nl: Als u geselecteerd heeft om een kaart te openen in een nieuw venster, dan bepaalt dit de methode die gebruikt wordt om het nieuwe venster te openen. target="_blank" werkt maar is niet geldig volgens XTHML Strict. rel="external" is geldig volgens XHTML Strict, maar opent niet in een nieuw venster, behalve als u wat jQuery toevoegt aan uw site om het doelattribuut toe te voegen. Als u het niet zeker weet, laat dan staan op target="_blank"

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
nl: Minimum-nauwkeurigheid van Google Maps-geocoding

en: The Google Maps geocoding API returns results with a given accuracy. Any responses below this minimum accuracy will be ignored. See a !accuracy_values_link.
nl: De Google Maps-geocoding-API geeft een resultaat terug met een bepaalde nauwkeurigheid. Alle antwooden onder deze minimum nauwkeurigheid worden genegeerd. ZIe de !accuracy_values_link.

en: Clear province cache
nl: Provincie-cache wissen

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
nl: Wanneer u aangepaste locations.xx.inc bestanden heeft, dan moet de provincie-cache worden leeggemaakt om ervoor te zorgen dat Location de aanpassingen herkent.

en: Clear supported country list
nl: Ondersteunde-landenlijst leegmaken

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
nl: Als u ondersteuning voor een nieuw land heeft toegevoegd, moet u de ondersteunde landenlijst opschonen om ervoor te zorgen dat Location de aanpassingen herkent.

en: Location province cache cleared.
nl: Location provincie-cache is geleegd.

en: Location supported country list cleared.
nl: Location-ondersteunde landenlijst is geleegd.

en: Country level accuracy
nl: Accuraatheid op landsniveau

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op regio(staat, provincie, etc.)-niveau

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
nl: Sub-regio (land, gemeente, etc.) niveau nauwkeurigheid

en: Town (city, village) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op stads(dorp)-niveau

en: Post code (zip code) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op postcode (zipcode)-niveau

en: Street level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op straatniveau

en: Intersection level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op kruispuntniveau

en: Address level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op adresniveau

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
nl: Premisse (gebouw naam, winkelcentrum, etc.) nauwkeurigheidsniveau

en: Location utilities
nl: Locatie-hulpmiddelen

en: Node Locations module form.
nl: Node Locations-module-formulier.

en: User location
nl: Gebruikerslocatie

en: Note: The 'Form type' option for the 'Location: Distance / Proximity' filter in views has been changed and is now the 'Origin' option.  The following views were using that setting and have been updated to use the new setting: %views.
nl: Merk op: De 'Formulier type'-optie voor het 'Locatie: Afstand / Omgeving'-filter in views is gewijzigd en is nu de 'Origine' optie. De volgende views maakten gebruik van deze optie en zijn gewijzigd en maken van de nieuwe instelling gebruik: %views.

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
nl: Een macro kan gebruikt worden als basiskaart voor dit veld. Deze kaart wordt gecentreerd op de locatie, dus het centrum is niet zo belangrijk.

en: GMap marker
nl: GMap-marker

en: Default (address)
nl: Standaard (adres)

en: Address with map
nl: Adres met kaart

en: Map only
nl: Enkel kaart

en: Multiple field values on a single map
nl: Meerdere veldwaarden op één kaart

en: CCK location
nl: CCK-locatie

en: The fax number of the selected location.
nl: Het faxnummer van de geselecteerde locatie.

en: The phone number of the selected location.
nl: Het telefoonnummer van de geselecteerde locatie.

en: Term location
nl: Termlocatie

en: Taxonomy location
nl: Woordenlijstlocatie

en: Location Taxonomy
nl: Locatie taxonomie

en: Associate locations with taxonomy terms.
nl: Locaties aan taxonomietermen koppelen

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
nl: Google Maps Geocodering Nauwkeurigheid voor %country

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
nl: De minimum vereiste nauwkeurigheid voor de geolocatie-data die wordt opgeslagen.

en: Coordinate Type
nl: Coördinaat-type

en: Postal Code (Zipcode)
nl: Postcode

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
nl: Decimale Breedtegraad- en Lengtegraadcoördinaten, met komma als scheidingsteken

en: Type of center point.
nl: Type van het centrale punt.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
nl: Postcode-argument-formaat: country_postcode_distance of postcode_distance

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
nl: Breedte/Lengte-argument-formaat: lat,lon_distance

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
nl: Selecteer de eenheid voor afstanden. Decimalen voor graden gebruiken een komma als scheidingsteken.

en: Circular Proximity
nl: Circulaire afstandbepaling

en: Rectangular Proximity
nl: Vierhoekige afstandbepaling

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
nl: Methode voor het bepalen van afstanden. Merk op dat cirulaire afstandbepaling niet werkt in combinatie met decimale graden.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
nl: Gebruiker's Breedtegraad / Lengtegraad (leeg wanneer niet ingevuld)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
nl: Gebruiker's Breedtegraad / Lengtegraad (val terug op statisch wanneer niet ingevuld)

en: Static  Latitude / Longitude
nl: Statische Breedtegraad en Lengtegraad

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
nl: PHP-code gebruiken om de breedtegraad/lengtegraad te achterhalen

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
nl: Node's Breedtegraad en Lengtegraad van views-nid-argument

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
nl: Gebruiker's Breedtegraad en Lengtegraad van views-uid-argument

en: This will be the way the latitude/longitude of origin is determined. When using the user's latitude / longitude, if a user has multiple locations the first will be used.
nl: Dit wordt de manier om de breedtegraad en de lengtegraad van het origineel te bepalen. Wanneer een gebruiker meerdere locaties heeft, wordt de eerste gebruikt.

en: PHP code for latitude, longitude
nl: PHP-code voor breedtegraad, lengtegraad

en: Enter PHP code that returns a latitude/longitude.  Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only an array with float values set for the 'latitude' and 'longitude' keys.
nl: Voer de PHP code die breedtegraad/lengtegraad teruggeeft. Gerbuik geen &lt;?php ?&gt;. U dient alleen een array met float-waardes terug te geven voor de 'breedtegraad'- en 'lengtegraad'-sleutels.

en: Node ID argument to use
nl: Node-ID-argument om te gebruiken

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID. You must have added arguments to the view to use this option.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als node-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit node-ID wilt beperken. U dient argumenten aan de view te hebben toegevoegd om deze optie te gebruiken.

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als node-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit node-ID wilt beperken.

en: Location to use
nl: Te gebruiken locatie

en: Select which of the node's locations to use as the origin.  Either the node locations or a CCK location field.  If the location supports multiple entries the first one will be used.
nl: Selecteer welke van de node-locaties moet(en) worden gebruikt als oorsprong. Eén van de beschikbare node-locaties of een CCK-locatie-veld. Als de locatie meerdere invoeren toestaat, wordt de eerste gebruikt.

en: User ID argument to use
nl: Gebruikers-ID-argument om te gebruiken

en: Select which of the view's arguments to use as the user ID.  The latitude / longitude of the first location of that user will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that user ID. You must have added arguments to the view to use this option.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als gebruikers-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit gebruikers-ID wilt beperken. U dient argumenten aan de view te hebben toegevoegd om deze optie te gebruiken.

en: Select which of the view's arguments to use as the user ID.  The latitude / longitude of the first location of that user will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that user ID.
nl: Selecteer welke van de view-argumenten gebruikt wordt als gebruikers-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit gebruikers-ID wilt beperken.

en: GMap macro
nl: GMap-macro

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
nl: De macro om te gebruiken voor de Breedtegraad / Lengtegraad kaart, indien van toepassing.

en: Allow choice of user location
nl: Het kiezen van een gebruikerslocatie toestaan

en: If checked and using a user location origin, the user will be able to choose which of their locations to use.  Otherwise their first location will be used.
nl: Indien aangevinkt en een gebruikers-locatie-oorsprong wordt gebruikt, dan kan de gebruiker kiezen welke van zijn locaties moet worden gebruikt. Anders wordt de eerste locatie gebruikt.

en: Latitude / Longitude input (use map)
nl: Lengte- en breedtegraad-invoer (gebruik kaart)

en: Gmap location selection is not available during live preview.
nl: Gmap-locatie-selectie is niet beschikbaar gedurende een live preview.

en: Location #@num
nl: Locatie #@num

en: Select which of your locations to use.
nl: Selecteer welke van uw locaties gebruikt moet worden.

en: State/Province name
nl: Staat/provincie-naam

en: Unknown location keyword
nl: Onbekend locatie-sleutelwoord

en: Creates a location context from a node.
nl: Maakt een locatie-context aan van een node.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
nl: Gebruik de locatie die direct opgeslagen is in de node voor deze relatie

en: Node location offset
nl: Node-locatie-offset

en: If the nodes that will be used for this relationship have multiple locations, select which location you want to use.
nl: Als de nodes die worden gebruikt voor deze relatie meerdere locaties hebben, selecteer dan degene die u wilt gebruiken.

en: Location CCK field to use for this relationship
nl: Locatie CCK-veld te gebruiken voor deze relatie

en: Location CCK field offset
nl: Offset voor Locatie CCK-veld

en: Use location CCK fields for this relationship
nl: Locatie-CCK-velden voor deze relatie gebruiken

en: Location type
nl: Locatietype

en: View location directory
nl: Locatie-overzicht bekijken

en: View user location table
nl: Gebruikerslocatietabel bekijken

en: Requires the gmap module.
nl: Vereist Gmap-module.
