Location (7.x-3.7-beta1) - en to ja translation catalogue (308 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Development
ja: 開発

en: Is
ja: である

en: None
ja: なし

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Unknown
ja: 不明

en: Main settings
ja: 主な設定

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: Is not
ja: でない

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Phone
ja: 電話番号

en: Fax
ja: FAX

en: Address
ja: 住所

en: Method
ja: メソッド

en: Allow
ja: 許可

en: Location name
ja: 場所の名前

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
ja: 例えば、勤務地、会場、合流地

en: Street
ja: 番地

en: Additional
ja: 追加

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Map links
ja: 地図リンク

en: Geocoding options
ja: ジオコードオプション

en: Settings for Location module
ja: Locationモジュールの設定

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
ja: Locationモジュールはコンテンツとユーザーに地理的な場所を関連付けることを許可します。ユーザーは郵便番号による近接検索ができます。これは特定の地域に関連したコミュニティーを整理するのに便利です。

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
ja: コンテンツの位置情報を管理するには、コンテンツタイプの管理ページを使用します。機能を有効にした場所をサポートするには、国指定インクルードファイルをインストールする必要があります。特定の国について郵便番号近接検索をサポートするには、その国の郵便番号データのデータベースダンプが必要です。2007年6月現在，米国とドイツの郵便番号のみがサポートされています。

en: km
ja: キロメートル

en: None supported.
ja: サポートされません。

en: Street location
ja: ストリートの場所

en: Configure parameters for %service geocoding
ja: %serviceジオコード用のパラメータを設定

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
ja: 設定パラメーターが必要ないか，または設定パラメーターを入力するためのフォームが実装されていません。

en: No service selected for country.
ja: 国についてサービスが選択されていません。

en: Configure parameters
ja: パラメータを設定

en: No configuration necessary for selected service.
ja: 選択したサービスについて設定は必要ありません。

en: Locative information
ja: 位置情報

en: Number of locations
ja: 場所の数

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Make the location box collapsible.
ja: 場所ボックスを圧縮可能にします。

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Display the location box collapsed.
ja: 場所ボックスを圧縮して表示します。

en: Add another location from node view page
ja: ノードビューページから他の場所を追加

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
ja: ノードビューページに"他の場所を追加"オプションを表示します。

en: Location #%number
ja: 場所 #%number

en: Add another location
ja: 他の場所を追加

en: Add location
ja: 場所を追加

en: Default country selection
ja: デフォルトの国を選択

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
ja: これは新しい場所用に場所フォームが提供される時に自動的に選択される国になります。

en: Toggle location display
ja: 場所の表示を切り替え

en: Disable the display of locations.
ja: 場所の表示を無効にします。

en: Enable the display of locations.
ja: 場所の表示を有効にします。

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
ja: 場所を無効にして独自テーマに場所の表示を制御させたい場合、あなたのテーマがその機能を担当できるように，場所の表示を無効にしてください。

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
ja: 緯度経度を設定するのにGoogleマップを使用

en: Coordinates
ja: 座標

en: Location | Locations
ja[0]: 場所
ja[1]: 場所

en: Fax number
ja: FAX番号

en: Location Fax
ja: 場所のFAX

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Location Phone
ja: 場所の電話

en: Geocoder API Key
ja: Geocoder APIキー

en: Germany
ja: ドイツ

en: Yahoo! Web Services Application ID
ja: Yahoo!ウェブサービスアプリケーションID

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Source
ja: ソース

en: User locations
ja: ユーザーの場所

en: Units
ja: 単位

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Province
ja: 都道府県

en: Display style
ja: 表示スタイル

en: Select
ja: 選択

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Collect
ja: 収集する

en: Distance
ja: 距離

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Location Search
ja: 場所の検索

en: Miles
ja: マイル

en: Country code
ja: 国コード

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Require
ja: 必須

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Maximum number of locations
ja: 場所の最大数

en: Beijing
ja: 北京

en: Tianjin
ja: 天津

en: Hebei
ja: 河北省

en: Shanxi
ja: 山西省

en: Nei Mongol
ja: 内モンゴル自治区

en: Liaoning
ja: 遼寧省

en: Jilin
ja: 吉林省

en: Heilongjiang
ja: 黒竜江省

en: Shanghai
ja: 上海

en: Jiangsu
ja: 江蘇省

en: Zhejiang
ja: 浙江省

en: Anhui
ja: 安徽省

en: Fujian
ja: 福建省

en: Jiangxi
ja: 江西省

en: Shandong
ja: 山東省

en: Henan
ja: 河南省

en: Hubei
ja: 湖北省

en: Hunan
ja: 湖南省

en: Guangdong
ja: 広東省

en: Guangxi
ja: 広西壮族自治区

en: Hainan
ja: 海南省

en: Sichuan
ja: 四川省

en: Guizhou
ja: 貴州省

en: Yunnan
ja: 雲南省

en: Shaanxi
ja: 陝西省

en: Gansu
ja: 甘粛省

en: Qinghai
ja: 青海省

en: Ningxia
ja: 寧夏回族自治区

en: Xinjiang
ja: 新疆ウイグル自治区

en: Xianggang
ja: 香港

en: Aomen
ja: 澳門

en: Chongqing
ja: 重慶

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
ja: gmap.moduleがインストールされ<a href="@enabled">有効にされ</a>ていて、かつこの設定が有効にされている場合、緯度/経度座標の手動入力を許可されているユーザーはインタラクティブGoogleマップ上で座標入力できるようになります。また<a href="@gmap_module_settings">gmapモジュール設定</a>に<a href="@google_maps_api_key">GoogleマップAPIキー</a>を入力済みか確認してください。

en: Location chooser macro
ja: 場所選択用のマクロ

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
ja: 場所選択用マップを生成するのに使用されるマクロを変更したい場合、ここで行うことができます。注意: <em>locpick</em>と<em>collapsehack</em>の挙動は有効にされることと変更できないことが強制されます。

en: Enable JIT geocoding
ja: JITジオコードを有効

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
ja: 直接データベースに場所を一括インポートするつもりなら、JITジオコードを有効にし，4(LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING)にセットされたソースとともに場所を読み込んでください。場所が読み込まれると同時に，システムは場所をジオコードに自動変換します。

en: BUG: Country found in province attribute.
ja: バグ: 地域属性に国が見つかりました。

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 場所の名前(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 番地(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 補足(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 市区町村(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 都道府県(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 都道府県名(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 郵便番号(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 緯度(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 経度(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 国(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 国名(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Locations are addresses and map coordinates.
ja: 場所は住所と地図座標です。

en: Lid
ja: ロケーションID

en: The location ID of the location.
ja: 場所のロケーションID。

en: The name of the selected location.
ja: 選択された場所の名前。

en: The street address of the selected location.
ja: 選択された場所の番地住所。

en: The city of the selected location.
ja: 選択された場所の市区町村。

en: The province of the selected location.
ja: 選択された場所の都道府県。

en: The postal code of the selected location.
ja: 選択された場所の郵便番号。

en: The country of the selected location.
ja: 選択された場所の国。

en: The latitude of the selected location.
ja: 選択された場所の緯度。

en: The longitude of the selected location.
ja: 選択された場所の経度。

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
ja: '緯度, 経度'書式で表される選択された場所の座標。

en: Distance / Proximity
ja: 距離 / 近接

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
ja: 選択された場所と現在のユーザーまたは指定場所のいずれかからの距離。

en: The entire address block for the location.
ja: 場所用の住所ブロック全体。

en: Current coordinates
ja: 現在の座標

en: User-submitted
ja: ユーザー送信済

en: Geocoded (Postal code level)
ja: ジオコード(郵便番号記号)

en: Geocoded (Exact)
ja: ジオコード(正確)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
ja: あなたの緯度と経度を供給したい場合、それらを上で入力してください。これらのフィールドを空白のままにした場合、システムは入力された住所からあなたの緯度と経度を決定しようとします。例えば住所を変更した場合に、システムが住所からあなたの場所を再計算できるようにするには、これらのフィールドの値を削除してください。

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
ja: 地図上をクリックするか、場所マーカーをドラッグして場所を設定してください。場所のクリアーと再計算をするためにはマーカーをクリックしてください。

en: Check this box to delete this location.
ja: この場所を削除するにはこのボックスをチェックします。

en: Location Fields
ja: 場所フィールド

en: Do not collect
ja: 収集しない

en: Force Default
ja: デフォルトを強制

en: Coordinate Chooser
ja: 座標選択器

en: Province name
ja: 都道府県名

en: Country name
ja: 国名

en: Map link
ja: 地図リンク

en: The specified province was not found in the specified country.
ja: 指定された都道府県は指定された国には見つかりませんでした。

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
ja: 緯度と経度の両方を入力するか両方を空白にする必要があります。

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
ja: ロケーションID %lidで参照されない場所を削除します。

en: Minimum number of locations
ja: 場所の最小数

en: The number of locations that are required to be filled in.
ja: 入力必須な場所の数。

en: The maximum number of locations that can be associated.
ja: 関連付けられる場所の最大数。

en: Number of locations that can be added at once
ja: 一度に追加できる場所の数

en: The number of empty location forms to show when editing.
ja: 編集する時に表示される空白の場所フォームの数

en: Collection settings
ja: 収集の設定

en: Location form weight
ja: 場所フォームのウェイト

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
ja: 追加/編集フォーム中の場所ボックスのウェイト。小さい値ほどフォーム中の高い位置に表示されます。

en: Display Weight
ja: ディスプレイウェイト

en: Hide fields from display
ja: ディスプレイからフィールドを隠す

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
ja: 一意性によってロケーションID %lidを節約します。

en: Display location in teaser view
ja: 場所をティーザービューに表示

en: Display location in full view
ja: 場所をフルビューに表示

en: RSS Settings
ja: RSSの設定

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
ja: ここでは、場所データがノードのRSSフィードにどのように影響するかを変更できます。

en: RSS mode
ja: RSSモード

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
ja: このコンテンツタイプ用のRSSフィード中で場所をどのように使用するかを選択します。

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
ja: なし(RSSフィードに場所データを付加しない)

en: W3C Geo (deprecated)
ja: W3C Geo(廃止)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
ja: Location 1.x-2.x互換(W3Cの問題が多い地理情報フォーマットに準拠)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
ja: このコンテンツタイプのノードに場所の送信を許可したい場合、最低一つの空白の場所フォームを有効にしなければなりません。このコンテンツタイプのノードへの場所の送信を許可するつもりが無い場合、このコンテンツタイプに許可される場所の最大数を0に設定してください。

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
ja: このコンテンツタイプに許可されている場所の最大数よりも多くの空白の場所フォームを表示することはできません。

en: Collect during registration
ja: 登録中に収集する

en: administer user locations
ja: ユーザーの場所を管理

en: set own user location
ja: 自分自身の場所を設定

en: view own user location
ja: 自分自身の場所を表示

en: view all user locations
ja: 全てのユーザーの場所を表示

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
ja: 注意: ロケーションID 0の場所がデータベースに見つかったので，ロケーションID %lidに移動されました。ロケーションID 0は通常破損した入力なので、手作業で検証してください。

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
ja: 注意: location.moduleが現在有効になっていないため、location_user.moduleを有効にするのを中断しました。

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
ja: 注意: location.moduleが現在有効になっていないため、location_node.moduleを有効にするのを中断しました。

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
ja: 注意: Location.module 6.xテストリリースのいずれかから更新している場合、更新6301はインデックスとプライマリーキーに関するいくつかの警告/失敗を引き起こします。これらの警告は無視しても問題ありません。

en: Node Locations
ja: ノードの場所

en: Associate locations with nodes.
ja: ノードに場所を関連づける。

en: User Locations
ja: ユーザーの場所

en: Associate locations with users.
ja: ユーザーに場所を関連づける。

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
ja: このノードに場所を追加する権限がないか、このノードに許可された数の場所がすでに登録済みです。

en: Location Add Another
ja: 場所の別に追加

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
ja: 最初に‘編集’をクリックしないでもノードから直接速やかに場所を追加できるようにします。

en: Store a location.module location.
ja: location.module場所を保存します。

en: Location Field
ja: 場所フィールド

en: Location CCK
ja: 場所CCK

en: Defines a Location field type.
ja: 場所フィールドタイプを定義します。

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 場所のFAX番号(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Allows you to add a fax number to a location.
ja: 場所にFAX番号を追加するのを許可します。

en: Add locations to each node.
ja: 各ノードに場所を追加します。

en: Added by location_generate.module
ja: location_generate.moduleにより追加

en: Location Generate
ja: 場所生成

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
ja: ランダムな緯度と経度をノードに一括で割り当てます。

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
ja: 場所の電話番号(ノード毎に複数の場所がある場合、Nは0で始まる反復です)

en: Allows you to add a phone number to a location.
ja: 場所に電話番号を追加するのを許可します。

en: Use map to pick search coordinates
ja: 座標検索の選択に地図を使用

en: Add geocoding address field to search map
ja: 地図検索にジオコードアドレスフィールドを追加

en: Macro for search map
ja: 地図検索用マクロ

en: Proximity
ja: 近接

en: Locate Address
ja: 場所の住所

en: mi
ja: マイル

en: Settings for Location Search module
ja: 場所の検索モジュールを設定

en: Advanced search page for locations.
ja: 場所の高度な検索ページ。

en: Kilometers
ja: キロメートル

en: Origin
ja: 原点

en: Use Distance / Proximity filter
ja: 距離 / 近接フィルターを使用

en: Province code
ja: 都道府県コード

en: Both street and additional
ja: 番地、ビル名、部屋番号等

en: Street only
ja: 番地のみ

en: Additional only
ja: 追加のみ

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Decimal degrees
ja: 10進数の度

en: Degrees, minutes, seconds
ja: 度、分、秒

en: Proximity (Rectangular)
ja: 近接(長方形)

en: Proximity (Circular)
ja: 近接(円形)

en: Postal Code / Country
ja: 郵便番号 / 国

en: Postal Code (assume default country)
ja: 郵便番号(デフォルトの国と仮定)

en: Allow multiple terms per argument.
ja: 引数に複数のタームを使用可能にする。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args
