Location (7.x-3.7-beta2) - en to hi translation catalogue (35 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Development
hi: उद्विकास

en: Is
hi: है

en: None
hi: कोई नहीं

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Node
hi: नोड

en: Location
hi: स्थान

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Method
hi: तरीका

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: Germany
hi: जर्मनी

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Guam
hi: गुआम

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Source
hi: स्रोत

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

[ctx: geolocation]
en: Location
hi: स्थान

[ctx: geolocation]
en: Locations
hi: स्थान
