Location Map (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (44 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Edit
nl: Bewerken

en: View
nl: Weergeven

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: API key
nl: API-sleutel

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: block administration page
nl: Blokbeheerpagina

en: Google Maps API key
nl: Google Maps-API-sleutel

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: Marker Information
nl: Markerinformatie

en: Address of your location
nl: Adres van uw locatie

en: 0 - minimum zoom level, whole world
nl: 0 - minimum zoomniveau, volledige aardbol

en: 17 - maximum zoom level
nl: 17 - maximum zoomniveau

en: Map zoom level
nl: Zoomniveau van kaart

en: Geographical coordinates
nl: Geografische coördinaten

en: Google Maps key for your domain.
nl: Google Maps sleutel voor uw domein.

en: Obtain key on !url
nl: Vraag een sleutel op !url

en: Save new location and zoom level
nl: Nieuwe locatie en zoomniveau bewaren

en: Google Maps location
nl: Google Maps-locatie

en: Our Location
nl: Onze Locatie

en: The description that will be shown when a user clicks on the marker. If this field is empty, the address will be used.
nl: De omschrijving welke getoond wordt wanneer een gebruiker klikt op een marker. Wanneer dit veld leeg is wordt het adres gebruikt.

en: map page
nl: kaartpagina

en: Display one geographical location via Google Maps.
nl: Één geografische locatie via Google Maps weergeven.

en: The page for the map
nl: De pagina voor de kaart

en: is automatically generated.
nl: is automatisch gegenereerd.

en: A block is also created that displays a thumbnail of the map, linking to the map page.
nl: Er wordt ook een blok gecreëerd dat een miniatuur van de kaart weergeeft, gelinked aan de kaartpagina.

en: This can be assigned to a page region on the
nl: Dit kan worden toegekend aan een paginagebied op de

en: Location information
nl: Locatie-informatie

en: The title of the automatically generated
nl: De titel van de automatisch gegenereerde

en: Enter your address separated by commas. This will be sent to Google for geocoding to determine the geographical coordinates of your location. Include any suitable from: # Street, Suburb, City, Region/State, Postcode/Zip, Country.
nl: Voer uw adres gescheiden door komma's in. Deze informatie wordt naar Google verstuurd om zo de bijbehorende coördinaten van de locatie te ontvangen. Gebruik bruikbare gegevens als: straatnaam, voorstad, stad, gebied/provincie, postcode, land.

en: Map Width
nl: Kaartbreedte

en: Map Height
nl: Kaarthoogte

en: Additional information (displayed above map)
nl: Extra informatie (wordt boven de kaart weergegeven)

en: Any additional information that you would like to include above the map.
nl: Extra informatie die u wilt toevoegen boven de kaart.

en: Additional information (displayed below map)
nl: Extra informatie (wordt onder de kaart weergegeven)

en: Any additional information you would like to include below the map.
nl: Alle extra informatie welke u wilt weergeven onder de kaart.

en: Additional text to show above the image
nl: Extra tekst welke getoond wordt boven de afbeelding

en: The Location Map module displays a map of your geographic location with Google Maps.
nl: De Location Map-module geeft een kaart van uw geografische locatie weer met Google Maps.

en: administer locationmap
nl: Location Map beheren

en: Modify the address and change settings for the location map.
nl: Pas het adres aan en verander de instellingen voor de locatiekaart.

en: Location Map static image block
nl: Location Map statisch afbeeldingsblok

en: Configure Location Map.
nl: Location Map instellen.

en: Click and drag marker to fine tune position of your location. Set zoom level below.
nl: Klik en sleep de marker om de positie van uw locatie juist in te stellen; Bepaal het zoomniveau onderaan.
