Location Map (7.x-2.0) - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Edit
fr: Modifier

en: View
fr: Voir

en: API key
fr: Clé d'API

en: Map type
fr: Type de carte

en: block administration page
fr: page d'administration du bloc.

en: Google Maps API key
fr: Clé d'API Google Maps

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Marker Information
fr: Informations du marqueur

en: Address of your location
fr: Adresse de votre emplacement

en: 0 - minimum zoom level, whole world
fr: 0 - niveau de zoom minimum, le monde entier

en: 17 - maximum zoom level
fr: 17 - niveau de zoom maximum

en: Map zoom level
fr: Niveau de zoom de la carte

en: Geographical coordinates
fr: Coordonnées géographiques

en: Google Maps key for your domain.
fr: Clé Google Maps pour votre domaine.

en: Obtain key on !url
fr: Obtenir une clé sur !url

en: Save new location and zoom level
fr: Enregistrer l'emplacement et le niveau de zoom

en: Google Maps location
fr: Emplacement Google Maps

en: Our Location
fr: Notre emplacement

en: The description that will be shown when a user clicks on the marker. If this field is empty, the address will be used.
fr: La description qui sera affichée lorsqu'un utilisateur cliquera sur le marqueur. Si ce champ est vide, l'adresse sera utilisée.

en: map page
fr: page de la carte

en: Display one geographical location via Google Maps.
fr: Afficher une position géographique via Google Maps.

en: The page for the map
fr: La page de la carte

en: is automatically generated.
fr: est générée automatiquement.

en: A block is also created that displays a thumbnail of the map, linking to the map page.
fr: Un bloc est également créé, il affiche une miniature de la carte liée à la page de la carte.

en: This can be assigned to a page region on the
fr: Ceci peut-être assigné à la région d'une page sur le

en: Location information
fr: Informations sur l'emplacement

en: The title of the automatically generated
fr: Le titre de l'élément automatiquement généré :

en: Enter your address separated by commas. This will be sent to Google for geocoding to determine the geographical coordinates of your location. Include any suitable from: # Street, Suburb, City, Region/State, Postcode/Zip, Country.
fr: Saisir votre adresse séparée par des virgules. Elle sera envoyée à Google pour le géocodage afin de déterminer les coordonnées géographiques de votre position. Inclure toutes les informations appropriées : # Rue, Banlieue, Ville, Région/État, Code Postal/Zip, Pays.

en: Map Width
fr: Largeur de la carte

en: Map Height
fr: Hauteur de la carte

en: Additional information (displayed above map)
fr: Informations supplémentaires (affichées au-dessus de la carte)

en: Any additional information that you would like to include above the map.
fr: Toutes les informations supplémentaires que vous souhaitez voir figurer au-dessus de la carte.

en: Additional information (displayed below map)
fr: Informations supplémentaires (affichées sous la carte)

en: Any additional information you would like to include below the map.
fr: Toutes les informations supplémentaires que vous souhaitez voir figurer sous la carte.

en: Additional text to show above the image
fr: Texte supplémentaire à afficher au-dessus de l'image

en: The Location Map module displays a map of your geographic location with Google Maps.
fr: Le module Location Map affiche une carte de votre emplacement géographique avec Google Maps.

en: administer locationmap
fr: administrer locationmap

en: Modify the address and change settings for the location map.
fr: Modifier l'adresse et changer les paramètres de la carte de l'emplacement.

en: Location Map static image block
fr: Bloc image statique de Location Map

en: Configure Location Map.
fr: Configurer Location Map.

en: Upgraded any legacy permissions and variables from gmaplocation module to locationmap.
fr: Mise à jour des permissions et variables du module Gmap Location vers Location Map.

en: Click and drag marker to fine tune position of your location. Set zoom level below.
fr: Cliquer et déplacer le marqueur pour affiner la position de votre emplacement. Régler le niveau du zoom ci-dessous.

en: Block map width
fr: Largeur du bloc de la carte

en: Provide the width of the block map in pixels
fr: Indiquer la largeur du bloc de la carte en pixels.

en: Block map height
fr: Hauteur du bloc de la carte

en: Provide the height of the block map in pixels
fr: Donner la hauteur du bloc de la carte en pixels.
