Location Map (7.x-2.3) - en to da translation catalogue (42 entries)

en: Title
da: Titel

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Vis

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Map type
da: Korttype

en: block administration page
da: blokadministrationssiden

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: Marker Information
da: Markør-information

en: Address of your location
da: Adressen på din placering

en: 0 - minimum zoom level, whole world
da: 0 - minimalt zoomniveau, hele verden

en: 17 - maximum zoom level
da: 17 - maksimalt zoomniveau

en: Map zoom level
da: Kortets zoomniveau

en: Geographical coordinates
da: Geografiske koordinater

en: Save new location and zoom level
da: Gem ny placering og zoomniveau

en: Our Location
da: Vores placering

en: The description that will be shown when a user clicks on the marker. If this field is empty, the address will be used.
da: Beskrivelsen, der vises, når en bruger klikker på markøren. Hvis feltet er tomt, bruges adressen.

en: map page
da: kortside

en: Display one geographical location via Google Maps.
da: Vis en geografisk placering vha. Google Maps.

en: The page for the map
da: Siden som kortet skal vises på

en: is automatically generated.
da: genereres automatisk.

en: A block is also created that displays a thumbnail of the map, linking to the map page.
da: Der oprettes også en blok, der viser en miniature af kortet med link til kortsiden.

en: This can be assigned to a page region on the
da: Denne kan knyttes til en sideregion på

en: Location information
da: Placeringsoplysninger

en: The title of the automatically generated
da: Titlen på den autogenererede

en: Enter your address separated by commas. This will be sent to Google for geocoding to determine the geographical coordinates of your location. Include any suitable from: # Street, Suburb, City, Region/State, Postcode/Zip, Country.
da: Skriv adressen, adskilt af kommaer. Den bliver sendt til Google for at beregne de geografiske koordinater for din placering. Inkludér hvad du har af følgende information: Gade, husnummer, by, region, postnummer, land.

en: Map Width
da: Kortbredde

en: Map Height
da: Korthøjde

en: Additional information (displayed above map)
da: Yderligere information (vises over kortet)

en: Any additional information that you would like to include above the map.
da: Yderligere information som du ønsker at vise over kortet.

en: Additional information (displayed below map)
da: Yderligere information (vises under kortet)

en: Any additional information you would like to include below the map.
da: Yderligere information som du ønsker at vise under kortet.

en: Additional text to show above the image
da: Yderligere tekst, der skal vises over billedet

en: The Location Map module displays a map of your geographic location with Google Maps.
da: Location Map-modulet viser et kort over din geografiske placering ved hjælp af Google Maps.

en: administer locationmap
da: administrér locationmap

en: Modify the address and change settings for the location map.
da: Redigér adressen og tilpas kortets indstillinger.

en: Configure Location Map.
da: Konfigurér Location Map.

en: Click and drag marker to fine tune position of your location. Set zoom level below.
da: Klik, og træk markøren for at finjustere din placering. Sæt zoomniveau nedenfor.

en: Block map width
da: Kortbredde i blok

en: Provide the width of the block map in pixels
da: Angiv blok-kortets bredde i pixel

en: Block map height
da: Korthøjde i blok

en: Provide the height of the block map in pixels
da: Angiv blok-kortets højde i pixel
