Log Filter (7.x-1.3) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Administration
id: Administrasi

en: new
id: baru

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Time
id: Waktu

en: Event
id: Acara

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Hostname
id: Nama host

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: User role
id: Peran pengguna

en: Severity
id: Keparahan

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Last
id: Terakhir

en: Descending
id: Menurun

en: Close
id: Tutup

en: First
id: Pertama

en: warning
id: peringatan

en: critical
id: kritis

en: or
id: atau

en: New
id: Baru

en: Loading...
id: Memuat...

en: Any
id: Setiap

en: notice
id: pemberitahuan

en: alert
id: perhatian

en: emergency
id: darurat

en: View events that have recently been logged.
id: Lihat kejadian yang terakhir dicatat sistem.

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir
