LoginToboggan (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: user
pt: utilizador

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: None
pt: Nenhum

en: Password
pt: Senha

en: Link
pt: Ligação

en: edit
pt: editar

en: You are not authorized to access this page.
pt: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Add a role to the selected users
pt: Adicionar os utilizadores selecionados a um grupo

en: Other
pt: Outro

en: Log in
pt: Entrar

en: 1 Day
pt: 1 Dia

en: 2 Days
pt: 2 Dias

en: 3 Days
pt: 3 Dias

en: 4 Days
pt: 4 Dias

en: 5 Days
pt: 5 Dias

en: 6 Days
pt: 6 Dias

en: 1 Week
pt: 1 Semana

en: 2 Weeks
pt: 2 Semanas

en: 3 Months
pt: 3 Meses

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: 1 Year
pt: 1 Ano

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Access Denied
pt: Acesso negado

en: Standard
pt: Padrão

en: Error saving user account.
pt: Erro ao guardar a conta de utilizador.

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Registration
pt: Inscrição

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: O utilizador %name utilizou uma ligação única de início de sessão às %timestamp.

en: New user: %name (%email).
pt: Novo utilizador: %name (%email).

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
pt: Pode encontrar mais ajuda em <a href="!help">ajuda LoginToboggan</a>.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
pt: Definir uma mensagem personalizada para aparecer no topo do bloco de autenticação

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
pt: Por favor re-introduza o seu email para confirmar que está correcto.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
pt: Obrigado por ter solicitado uma conta. A sua conta está atualmente a aguardar aprovação pelo administrador do site.<br />Quando esta for aprovada, vai receber um email contendo instruções adicionais.

en: LoginToboggan logged in block
pt: LoginToboggan logado em bloco.

en: Allow users to login using their e-mail address
pt: Permitir utilizadores entrarem utilizando o seu email

en: Use two e-mail fields on registration form
pt: Utilizar dois campos de email no formulário de registo.

en: Set password
pt: Definir senha

en: Never delete
pt: Nunca apagar

en: Immediate login
pt: Entrar de imediato

en: Redirections
pt: Redirecionamentos

en: Minimum password length
pt: Comprimento mínimo de senha

en: You must enter a password.
pt: Deve inserir a senha

en: You have successfully validated your e-mail address.
pt: Validou com sucesso o seu email.

en: You have successfully validated %user.
pt: Validou com sucesso %user.

en: Username or e-mail address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Username or e-mail
pt: Utilizador ou email

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
pt: Pode efectuar o login com o seu nome de utilizador ou o seu endere

en: The password field is case sensitive.
pt: O campo da senha

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
pt: URL valida

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: A sua senha e instruções adicionais foram enviadas para o seu endereço de email.

en: Override destination parameter
pt: Sobrepor parametro destino

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
pt: Esta permissão é herdada do grupo de utilizadores autenticados.

en: Redirect path on registration
pt: Redirecionar caminho no registro
