LoginToboggan (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (94 entries)

en: user
da: bruger

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: None
da: Ingen

en: Password
da: Adgangskode

en: edit
da: redigér

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: security
da: sikkerhed

en: Other
da: Anden

en: Log in
da: Log ind

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 2 Weeks
da: 2 uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 1 Year
da: 1 år

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Log out
da: Log ud

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Din adgangskode og yderligere forklaring er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: Block type
da: Bloktype

en: Registration
da: Tilmelding

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da: Yderligere hjælp kan findes i <a href="!help">hjælpen til LoginToboggan</a>.

en: 
    !username,
    
    Thank you for registering at !site.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    !login_url
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to !login_uri using the username and password that you created during registration:
    
    --  !site team
da: 
    !username,
    
    Tak fordi din tilmelding til !site.
    
    VIGTIGT:
    For fuld adgang til siden, skal du klikke på dette link eller kopiere og indsætte det  i din browsers adressefelt:
    
    !login_url
    
    Denne handling validerer din konto, og logger dig ind på siden. Fremover kan du logge på via !login_url med det brugernavn og den adgangskode, som du oprettede under tilmeldingen.
    
    -- !site holdet

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
da: <strong>Bemærk:</strong> Logintoboggan-modulet er installeret. Hvis du bruger nogen af de tilpassede login-formularer herunder anbefales det, at du sætter titlen til <em>&lt;ingen&gt;</em>.

en: Collapsible form
da: Sammenklappelig formular

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
da: 'Standard' er Drupals almindelige login-formular, 'Link' giver et link til login-siden, som sender brugeren tilbage til den oprindelige side efter login, 'Sammenklappelig formular' bruger samme formular som 'Standard', men den er klappet sammen som standard, så man skal trykke på 'Login' for at få den frem.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
da: Opret en brugerdefineret besked der vises i toppen af login-blokken

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
da: Gentag venligst din e-mail-adresse for at bekræfte at den er korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
da: En validerings-e-mail er sendt til din e-mail-adresse. For at kunne få adgang til sitet, skal du følge instruktionerne i e-mailen.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
da: Din e-mail-adresse og din bekræftede e-mail-adresse skal være ens.

en: LoginToboggan logged in block
da: LoginToboggan logget ind blok

en: Allow users to login using their e-mail address
da: Tillad brugerne at logge ind med deres e-mail-adresse

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
da: Brugere vil kunne logge ind med ENTEN deres brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Use two e-mail fields on registration form
da: Brug to e-mail-felter på registreringsformularen

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
da: Brugeren skal skrive den samme e-mail-adresse i begge felter. Dette hjælper med at bekræfte, at de har skrevet den korrekte adresse.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da:  Mere hjælp til at skrive e-mail-meddelelsen kan findes under <a href="!help">hjælp til LoginToboggan</a>.

en: Set password
da: Angiv adgangskode

en: Never delete
da: Slet aldrig

en: Delete unvalidated users after
da: Slet ikke-godkendte brugere efter

en: Redirections
da: Omdirigeringer

en: Present login form on access denied (403)
da: Vis loginformular ved adgang nægtet (403)

en: Display login successful message
da: Vis besked ved fuldendt login.

en: Minimum password length
da: Minimum længde på kodeord

en: Access Denied / User Login
da: Adgang nægtet / brugerlogin

en: Access denied.  You may need to login below or register to access this page.
da: Adgang nægtet. Du kan være nødt til at logge ind herunder eller registrere dig for at tilgå denne side.

en: You must enter a password.
da: Du skal indtaste en adgangskode.

en: The password contains an illegal character.
da: Adgangskoden indeholder et ugyldigt tegn.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
da: Adgangskoden er for kort: den skal være på mindst %min_length tegn.

en: You have successfully validated your e-mail address.
da: Du har succesfuldt godkendt din e-mail-adresse.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
da: Din konto er i øjeblikket blokeret - login annulleret.

en: You have successfully validated %user.
da: Du har succesfuldt godkendt %user.

en: Account validation
da: Kontogodkendelse

en: re-send validation e-mail
da: gensend bekræftelses-mail

en: This name has already been taken by another user.
da: Dette navn er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: This e-mail has already been taken by another user.
da: Denne e-mail er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: If required, you may reset your password from: !url
da: Om nødvendigt kan du nulstille din adgangskode på: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
da: Der er sendt en godkendelses-mail til brugerens e-mail-adresse.

en: (!site) Account application for !username
da: (!site) Anmodning om konto fra !username

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
da: !username har ansøgt om en konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Username or e-mail
da: Brugernavn eller e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
da: Du kan logge ind med dit tildelte brugernavn eller din e-mail-adresse.

en: The password field is case sensitive.
da: Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.

en: Login/Register
da: Login/Opret

en: Login successful.
da: Login lykkedes.

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
da: E-mail godkendelses-URL brugt af %name med timestamp @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
da: Opret brugerdefinerede login-muligheder som f.eks. hurtig login, omdirigering efter login, forudvalgte roller, etc.

en: Validate e-mail address
da: Validér e-mail-adresse

en: Re-send validation e-mail
da: Gensend validerings-e-mail

en: Improves Drupal's login system.
da: Forbedrer Drupals loginsystem.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
da: Du har nu benyttet dit engangs-login- link. Det er ikke muligt at benytte dette login igen. Skift venligst din adgangskode.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Validate URL
da: Validér URL

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
da: Desværre, af sikkerhedsmæssige grunde kan du kun benytte validerings-linket én gang.

en:  Please log in with your username and password instead now.
da:  Log ind med brugernavn og adgangskode i stedet for.

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
da: Brugere vil modtage en 'Login godkendt'-besked efter login.

en: Access Denied / User log in
da: Adgang nægtet / Bruger login

en: Log in/Register
da: Login/Opret

en: Log in successful for %name.
da: Login fuldført for %name.
