LoginToboggan (7.x-1.3) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: user
id: anggota

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: None
id: Tiada

en: Password
id: Sandi

en: Link
id: Tautan

en: You are not authorized to access this page.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengakses halaman ini.

en: User
id: Pengguna

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Add a role to the selected users
id: Tambahkan peran pada pengguna terpilih

en: Other
id: Lainnya

en: Log in
id: Login

en: 1 Day
id: 1 Hari

en: 2 Days
id: 2 Hari

en: 3 Days
id: 3 Hari

en: 4 Days
id: 4 Hari

en: 5 Days
id: 5 Hari

en: 6 Days
id: 6 Hari

en: 1 Week
id: 1 Minggu

en: 2 Weeks
id: 2 Minggu

en: 1 Month
id: 1 Bulan

en: 3 Months
id: 3 Bulan

en: 6 Months
id: 6 Bulan

en: 1 Year
id: 1 Tahun

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Log out
id: Logout

en: Access Denied
id: Akses Ditolak

en: Standard
id: Standar

en: Error saving user account.
id: Gagal menyimpan keanggotaan

en: Block type
id: Jenis blok

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Confirm e-mail address
id: Konfirmasi alamat e-mail

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
id: Anggota %name sudah menggunakan link login satu kali pada %timestamp.

en: New user: %name (%email).
id: Anggota baru: %name (%email).

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
id: Silakan isi ulang alamat email anda sebagai konfirmasi keakuratan.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
id: Email validasi telah dikirim ke alamat emal anda. Untuk mendapatkan akses penuh kedalam situs,  anda diminta mengikuti instruksi didalam pesan tersebut.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
id: Terima kasih telah mengajukan pembuatan akun. Akun Anda saat ini menunggu persetujuan dari administrator situs.<br />Setelah disetujui, Anda akan menerima email berisi instruksi lebih lanjut.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
id: Alamat email anda dan alamat konfirmasi email harus sama.

en: Allow users to login using their e-mail address
id: membolehkan pengguna untuk login menggunakan alamat email mereka

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
id: Pengguna dapat memasukkan BAIK nama pengguna ATAU alamat e-mail mereka untuk masuk.

en: Use two e-mail fields on registration form
id: Menggunakan dua bidang e-mail pada formulir pendaftaran

en: Set password
id: Set kata sandi

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
id: Pengunjung tak dikenal akan diarahkan ke formulir login bila mereka menemui halaman yang tidak boleh diakses.

en: Display login successful message
id: Tampilkan pesan login sukses

en: Username or e-mail address
id: Nama anggota atau alamat email

en: Username or e-mail
id: Nama anggota atau e-mail

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
id: Instruksi selanjutnya sudah dikirim ke alamat email anda.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
id: Kewenangan ini adalah turunan dari pemeran pengguna terdaftar.

en: Validate URL
id: Validasi URL

en: 
    [user:name],
    
    Thank you for registering.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    [user:validate-url]
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to [site:login-url] using the username and password that you created during registration.
id: 
    [user:name],
    
    Terima kasih untuk mendaftar. 
    
    PENTING: 
    Untuk akses situs lengkap, Anda akan perlu untuk mengklik pada link ini atau copy dan paste di browser anda: 
    
    [user:validate-url] 
    
    Ini akan memverifikasi account Anda dan login Anda ke situs tersebut. Di masa depan, Anda akan dapat login ke [site:login-url] dengan menggunakan username dan password yang Anda buat saat pendaftaran.

en: Password must be at least %length characters.
id: Sandi minimal %length karakter.
