LoginToboggan (7.x-1.3) - en to uk translation catalogue (113 entries)

en: user
uk: користувач

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: None
uk: Немає

en: Password
uk: Пароль

en: Link
uk: Посилання

en: edit
uk: редагувати

en: You are not authorized to access this page.
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цієї сторінки.

en: User
uk: Користувач

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Add a role to the selected users
uk: Призначити роль позначеним користувачам

en: Other
uk: Інше

en: Log in
uk: Вхід

en: 1 Day
uk: 1 день

en: 2 Days
uk: 2 дні

en: 3 Days
uk: 3 дні

en: 4 Days
uk: 4 дні

en: 5 Days
uk: 5 днів

en: 6 Days
uk: 6 днів

en: 1 Week
uk: 1 тиждень

en: 2 Weeks
uk: 2 тижні

en: 1 Month
uk: 1 місяць

en: 3 Months
uk: 3 місяці

en: 6 Months
uk: 6 місяців

en: 1 Year
uk: 1 рік

en: Request new password
uk: Запит нового паролю

en: Log out
uk: Вихід

en: Access Denied
uk: Немає доступу

en: Standard
uk: Стандарт

en: Error saving user account.
uk: Помилка збереження облікового запису користувача.

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Registration
uk: Реєстрація

en: Confirm e-mail address
uk: Підтвердіть адресу електронної пошти

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
uk: Користувач %name %timestamp використав одноразове посилання для входу на сайт.

en: New user: %name (%email).
uk: Новий користувач: %name %email.

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
uk: Більше інформації на сторінці <a href="!help">Довідка LoginToboggan</a>.

en: Collapsible form
uk: Згортувана форма

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
uk: Установка користувацького повідомлення, що з'являється у верхній частині блоку входу

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
uk: Будь ласка, введіть ще раз адресу електронної пошти для підтвердження її правильності.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
uk: E-mail перевірки правильності на вашу електронну адресу. Щоб отримати повний доступ до сайту, необхідно виконати інструкції у тому повідомленні.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
uk: Дякуємо вам за реєстрацію. Ваш обліковий запис наразі очікує схвалення від адміністратора сайту.<br />Як тільки його буде схвалено, ви отримаєте електронний лист, що містить подальші вказівки.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
uk: Ваша електронна адреса і підтверджена електронна адреса має збігатися.

en: Allow users to login using their e-mail address
uk: Дозволити користувачам вхід за допомогою адреси електронної пошти

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
uk: Користувачі матимуть змогу для входу вводити АБО своє ім'я користувача АБО свою адресу електронної пошти.

en: Use two e-mail fields on registration form
uk: Використовувати два поля адреси електронної пошти на реєстраційній формі

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
uk: Користувачі будуть вводити однакову електронну адресу в обидва поля. Це допоможе підтвердити правильність вводу адреси.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
uk:  Інформацію про написання повідомлень електронної пошти дивіться у <a href="!help">Довідці LoginToboggan </a>.

en: Set password
uk: Встановити пароль

en: Non-authenticated role
uk: Роль для неавторизованих користувачів

en: Never delete
uk: Ніколи не видаляти

en: Delete unvalidated users after
uk: Видаляти несхвалених користувачів через

en: If enabled, users that are still in the 'Non-authenticated role' set above will be deleted automatically from the system, if the set time interval since their initial account creation has passed. This can be used to automatically purge spambot registrations. Note: this requires cron, and also requires that the 'Set password' option above is enabled. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution! (please read the CAVEATS section of INSTALL.txt for important information on configuring this feature)</strong>
uk: Якщо увімкнено, користувачі, що все ще перебувають у встановленій вище ролі з налаштунку "Роль для неавторизованих користувачів", будуть автоматично видалені з системи по закінченні встановленого проміжку часу з моменту створення облікового запису. Це може знадобитися для автоматичного видалення реєстрацій від спамботів. Примітка: необхідно налаштований планувальник та увімкнений вище параметр  'Вказувати пароль'. <strong>УВАГА: зміна цього налаштунку після початкового встановлення сайту може привести до небажаних результатів включно з несподіваним видаленням користувачів -- змінюйте з особливою пильністю! (важлива інформація про налаштування цього функціоналу міститься в розділі CAVEATS файла INSTALL.txt )</strong>

en: Immediate login
uk: Негайний вхід

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
uk: Якщо увімкнено, користувач матиме змогу увійти на сайт одразу після реєстрації. Зверніть увагу, що ця опція працює лиш при увімкненому параметрі "Вказувати пароль".

en: Redirections
uk: Переадресації

en: Normally, after a user registers a new account, they will be taken to the front page, or to their user page if you specify <cite>Immediate login</cite> above. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path.
uk: Зазвичай, після реєстрації користувачем нового облікового запису, йде переадресація на головну сторінку або на сторінку профіля користувача, якщо вище увімкнено параметр <cite>Негайний вхід</cite>. Якщо необхідно зберегти стандартну поведінку, залиште це поле порожнім. Якщо необхідно здійснювати перехід на обрану сторінку, то вкажіть тут її шлях. Наприклад, можна здійснити переадресацію на статичну сторінку на кшталт <cite>node/35</cite>, або на головну <cite>&lt;front&gt;</cite> сторінку. Також як змінну можна використати <em>%uid</em>, і в шляху її буде замінено на ідентифікатор (ID) користувача.

en: Normally, after a user confirms their new account, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are not creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their password immediately after validating their account.
uk: Зазвичай, після підтвердження користувачем його нового облікового запису, сторінку профіля користувача. Якщо необхідно зберегти стандартну поведінку, залиште це поле порожнім. Якщо необхідно здійснювати перехід на обрану сторінку, то вкажіть тут її шлях. Наприклад, можна здійснити переадресацію на статичну сторінку на кшталт <cite>node/35</cite>, або на головну <cite>&lt;front&gt;</cite> сторінку. Також як змінну можна використати <em>%uid</em>, і в шляху її буде замінено на ідентифікатор (ID) користувача. В тому випадку, якщо користувачі не можуть вказувати свої паролі, тут бажано зазначити шлях <cite>user/%uid/edit</cite>, щоб користувач міг встановити свій пароль одразу після перевірки свого облікового запису.

en: Present login form on access denied (403)
uk: Показувати форму входу на сайт при забороні доступу (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
uk: Анонімним користувачам поруч з повідомлення про заборону доступу буде показано форму входу на сайт.

en: Display login successful message
uk: Показувати повідомлення про успішний вхід

en: Minimum password length
uk: Мінімальна довжина паролю

en: You must enter a password.
uk: Ви повинні ввести пароль.

en: The password contains an illegal character.
uk: Пароль містить неприпустимий символ.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
uk: Пароль занадто короткий: він повинен бути як мінімум %min_length символів

en: You have successfully validated your e-mail address.
uk: Ви успішно підтвердили електронну адресу.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
uk: Ваш обліковий запис наразі заблоковано — вхід скасовано.

en: You have successfully validated %user.
uk: Ви успішно підтвердили користувача %user.

en: Account validation
uk: Форма підтвердження аккаунта

en: re-send validation e-mail
uk: повторно послати підтвердження на e-mail

en: This name has already been taken by another user.
uk: Це ім'я вже зайняте іншим користувачем

en: This e-mail has already been taken by another user.
uk: Цей e-mail уже зайнятий іншим користувачем.

en: If required, you may reset your password from: !url
uk: Якщо потрібно, ви можете скинути пароль на: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
uk: Електронний лист з підтвердженням надісланий на електронну адресу користувача.

en: Username or e-mail address
uk: Ім’я користувача або адреса електронної пошти

en: Username or e-mail
uk: Ім'я користувача або e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
uk: Можна увійти використовуючи або відповідне ім'я користувача або вашу адресу електронної пошти.

en: The password field is case sensitive.
uk: Поле паролю чутливе до регістру.

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
uk: Очищено непідтверджених користувачів: !purged_users

en: Validate e-mail address
uk: Перевірка адреси e-mail

en: Re-send validation e-mail
uk: Послати повторно e-mail підтвердження

en: Improves Drupal's login system.
uk: Покращує друпалівську систему входу на сайт.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
uk: Подальші інструкції вислані за вашою адресою електронної пошти.

en: Override destination parameter
uk: Перевизначити параметр місця призначення

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
uk: Зазвичай, коли Drupal виконує переадресацію, пріорітет має параметр 'місце призначення'  з оригінального URL. З увімкненням цього параметру LoginToboggan намагатиметься перевизначити цю поведінку із значеннями, вказаними вище.

en: If "Set password" is selected, users will be able to login before their e-mail address has been authenticated. Therefore, you must choose a role for new non-authenticated users -- you may wish to <a href="!url">add a new role</a> for this purpose. Users will be removed from this role and assigned to the "authenticated user" role once they follow the link in their welcome e-mail. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution!</strong>
uk: Якщо увімкнено параметр "Вказувати пароль" користувачі зможуть входити на сайт до того, як буде підтверджена їх адреса. Тим не менш, потрібно вказати роль для нових неавторизованих користувачів -- можливо, з цією метою, виникне бажання <a href="!url">додати нову роль</a>. Користувачі виходитимуть з цієї ролі і приєднуватимуться до ролі "авторизований користувач" одразу після переходу за посилання з електронного листа-привітання. <strong>УВАГА: зміна цього налаштунку після початкового встановлення сайту може привести до небажаних результатів включно з несподіваним видаленням користувачів -- змінюйте з особливою пильністю!</strong>

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
uk: Це повноваження успадковується від ролі "Авторизований користувач".

en: Validate URL
uk: Перевірка URL

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
uk: Вибачте, з міркувань безпеки ви можете використовувати ваше посилання підтвердження тільки один раз.

en: Redirect path on registration
uk: Шлях переспрямування після реєстрації

en: Redirect path on confirmation
uk: Шлях переспрямування після підтвердження

en: When the user account is validated.
uk: Коли обліковий запис користувача підтверджено.

en: The validated user's account
uk: Підтверджений обліковий запис користувача.

en: You are not logged in.
uk: Ви не увійшли.

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
uk: Якщо увімкнено, користувачам після входу буде показане повідомлення  'Успішний вхід'

en: Log in/Register
uk: Вхід/Реєстрація

en: Log in successful for %name.
uk: Користувач %name успішно увійшов.

en: Present a unified login/registration page
uk: Відображати об'єднану сторінку входу/реєстрації.

en: Use one page for both login and registration instead of Drupal's tabbed login/registration/password pages.
uk: Використовувати єдину сторінку для входу та реєстрації замість сторінок Drupal з вкладками входу/реєстрації/пароля.

en: Unified login setting was changed, menus have been rebuilt.
uk: Уніфіковане налаштування входу було змінено, меню були перебудовані.

en: The URL of the account validation page, provided by logintoboggan.
uk: URL сторінки підтвердження облікового запису пропонований logintoboggan.

en: 
    [user:name],
    
    Thank you for registering.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    [user:validate-url]
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to [site:login-url] using the username and password that you created during registration.
uk: 
    [user:name],
    
    Дякуємо вам за реєстрацію.
    
    ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ:
    Для повного доступу до сайту необхідно перейти за цим посиланням або скопіювати його і вставити в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:validate-url]
    
    При цьому буде виконана перевірка вашого облікового запису і здійснено вхід на сайт. В майбутньому ви матимете змогу входити на сайт [site:login-url] використовуючи ім'я користувача та пароль створені під час реєстрації.

en: Password must be at least %length characters.
uk: Пароль має складатися з %length символів.

en: I have an account
uk: Я маю обліковий запис

en: I want to create an account
uk: Я хочу створити обліковий запис

en: This setting has been locked by the LoginToboggan module. You can change this setting by modifying the <strong>Set password</strong> checkbox at <a href="!link">LoginToboggan settings page</a>.
uk: Цей налаштування заблоковане модулем LoginToboggan. Ви можете змінити його через прапорець <strong>Встановити пароль</strong> на <a href="!link">сторінці налаштувань LoginToboggan</a>.

en: Customize your login and registration system.
uk: Персоналізуйте систему входу та реєстрації.

en: LoginToboggan automatically performs basic password validation for illegal characters. If you would additionally like to have a minimum password length requirement, select the length here, or set to 'None' for no password length validation.
uk: LoginToboggan автоматично виконує стандартну перевірку пароля на заборонені символи. Якщо необхідно додаткове обмеження мінімальної довжини пароля, то оберіть необхідну довжину тут або виберіть 'Немає', якщо перевірка довжини пароля не потрібна.

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
uk: Доступ закритий. Для доступу до сторінки необхідно увійти або зареєструватись.

en: This will allow users to choose their initial password when registering (note that this setting is a mirror of the <a href="!settings">Require e-mail verification when a visitor creates an account</a> setting, and is merely here for convenience). If selected, users will be assigned to the role below. They will not be assigned to the 'authenticated user' role until they confirm their e-mail address by following the link in their registration e-mail. It is HIGHLY recommended that you set up a 'pre-authorized' role with limited permissions for this purpose. <br />NOTE: If you enable this feature, you should edit the <a href="!settings">Welcome (no approval required)</a> text.
uk: При цьому користувачі зможуть обирати початковий пароль під час реєстрації (зверніть увагу, що цей параметр є дзеркалом параметру <a href="!settings">Вимагати перевірки адреси електронної пошти під час створення відвідувачем облікового запису</a> і знаходиться тут швидше для зручності). Якщо увімкнено, то користувачам буде надана роль, вказана нижче. Поки вони не підтвердять свою електронну адресу шляхом переходу за посиланням в реєстраційному електронному листі, роль 'зареєстрований користувач' надана не буде. НАСТІЙЛИВО рекомендовано з цією метою створити 'передреєстраційну' роль з обмеженими повноваженнями. <br />ПРИМІТКА: Якщо ця фунція увімкнена, то необхідно відредагувати текст повідомлення <a href="!settings">Привітання (схвалення не потрібно)</a>.

en: The minimum number of password characters required on the registration form.
uk: Мінімальна кількість символів пароля у реєстраційній формі.

en: Unvalidated user purge interval
uk: Інтервал прибирання непідтвердженого користувача

en: The path the user will be redirected to after registering.
uk: Шлях, на який буде переспрямований користувач після реєстрації.

en: Integrates LoginToboggan with Variable module
uk: Інтегрує LoginToboggan з модулем Змінна (Variable)
