LoginToboggan (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (37 entries)

en: user
it: utente

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: None
it: Nessuno

en: edit
it: modifica

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: User
it: Utente

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Add a role to the selected users
it: Aggiungi un ruolo per gli utenti selezionati

en: Other
it: Altro

en: Log in
it: Accedi

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Log out
it: Esci

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Registration
it: Registrazione

en: Confirm e-mail address
it: Indirizzo email di conferma

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
it: L'utente %name ha usato il link per l'accesso, valido una volta sola, in data %timestamp.

en: New user: %name (%email).
it: Nuovo utente: %name (%email).

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
it: Un'e-mail di convalida è stata inviata al tuo indirizzo e-mail. Per aver completo accesso al sito, dovrei seguire le istruzioni in essa contenute.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
it: Grazie per aver creato un account. Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Una volta che sarà stata approvato riceverai una e-mail con ulteriori istruzioni.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
it: Il tuo indirizzo e-mail e quello di conferma devono corrispondere.

en: Allow users to login using their e-mail address
it: Permetti agli utenti di accedere usando il loro indirizzo e-mail

en: Use two e-mail fields on registration form
it: Usa due campi e-mail nel modulo di registrazione

en: Set password
it: Imposta password

en: You have successfully validated your e-mail address.
it: Hai verificato con successo il tuo indirizzo e-mail.

en: Username or e-mail address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Username or e-mail
it: Nome utente o Email

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
it: Puoi accedere usando il tuo indirizzo e-mail o il tuo nome utente.

en: The password field is case sensitive.
it: Il campo della password fa differenza tra minuscolo/MAIUSCOLO

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
it: Ulteriori informazioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: You are not logged in.
it: Non sei autenticato.

en: I have an account
it: Sono già registrato al sito

en: I want to create an account
it: Voglio registrarmi al sito

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
it: Accesso negato. Devi effettuare il login qui sotto o registrarti per accedere a questa pagina.
