LoginToboggan (7.x-1.4) - en to sv translation catalogue (107 entries)

en: user
sv: användare

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: None
sv: Ingen

en: Password
sv: Lösenord

en: Link
sv: Länk

en: edit
sv: redigera

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: User
sv: Användare

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Other
sv: Övriga

en: Log in
sv: Logga in

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Days
sv: 2 dagar

en: 3 Days
sv: 3 dagar

en: 4 Days
sv: 4 dagar

en: 5 Days
sv: 5 dagar

en: 6 Days
sv: 6 dagar

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 2 Weeks
sv: 2 veckor

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 3 Months
sv: 3 månader

en: 6 Months
sv: 6 månader

en: 1 Year
sv: 1 år

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: Log out
sv: Logga ut

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: Block type
sv: Typ av block

en: Registration
sv: Registrering

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
sv: Mer hjälp finns i <a href="!help">LoginToboggans hjälp</a>

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
sv: <strong>Observera:</strong> LoginToboggan är installerat. Om du använder en av de anpassade inloggningsblocken nedan så rekommenderas det att du sätter detta till <em>&lt;inget&gt;</em>.

en: Collapsible form
sv: Ihopfällbart formulär

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
sv: "Standard" är ett normalt inloggningblock. "Länk" är en länk som återvänder till den ursprungliga sidan efter inloggning. "Ihopfällbart formulär" är ett inloggningformulär som kan fällas ihop med JavaScript.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
sv: Ange ett anpassat meddelande att visas överst i inloggninsblocket

en: If this user was created using the "Immediate Login" feature of LoginToboggan, and they are also awaiting adminstrator approval on their account, you must remove them from the site's pre-authorized role in the "Roles" section below, or they will not receive authenticated user permissions!
sv: Om den här användaren skapades med funktionen "omedelbar inloggning" i LoginToboggan, och den även inväntar godkännande från en administratör så måste du ta bort användren från webbplatsens förinställda roll i avsnittet "Roller", nedan. Annars kommer användaren inte att få behörigheter som verifierad användare.

en: The user is assigned LoginToboggan's pre-authorized role, and is not currently receiving authenticated user permissions.
sv: Användaren är tilldelad LoginToboggans roll för obekräftade användare och har för närvarande inte behörigheter som verifierad användare.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
sv: Skriv in din e-postadress igen för att bekräfta att den är korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
sv: Ett meddelande har sänts till din e-postadress för att bekräfta kontot. För att få fullständig tillgång till webbplatsen så måste du följa instruktionerna i det meddelandet.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
sv: Tack för din kontoansökan. Ditt konto inväntar för närvarande godkännande av webbplatsens administratörer.<br />När kontot har godkänts så kommer du att få ett e-postmeddelande med vidare instruktioner.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
sv: Din e-postadress och bekräftelse om e-postadress måste vara samma.

en: LoginToboggan logged in block
sv: Inloggningsblock för LoginToboggan

en: Allow users to login using their e-mail address
sv: Tillåt användare att logga in med sin e-postadress

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
sv: Användare kommer att kunna logga in med antingen användarnamn eller e-postadress.

en: Use two e-mail fields on registration form
sv: Använd två fält för e-postadress i registreringsformuläret

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
sv: Användare måste mata in samma e-postadress i båda fält. Detta bidrar till att säkerställa att de har matat in den korrekta adressen.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
sv:  Mer hjälp om att skriva e-postmeddelandet finns i <a href="!help">LoginToboggans hjälp</a>.

en: Set password
sv: Ange lösenord

en: Non-authenticated role
sv: Roll för ej verifierade

en: Never delete
sv: Radera aldrig

en: Delete unvalidated users after
sv: Radera ej verifierade användare efter

en: If enabled, users that are still in the 'Non-authenticated role' set above will be deleted automatically from the system, if the set time interval since their initial account creation has passed. This can be used to automatically purge spambot registrations. Note: this requires cron, and also requires that the 'Set password' option above is enabled. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution! (please read the CAVEATS section of INSTALL.txt for important information on configuring this feature)</strong>
sv: Om detta är aktiverat så kommer användare som fortfarande är i den ej verifierade rollen ovan att automatiskt raderas från systemet när den valda tiden har förflutit sedan deras konto skapades. Detta kan användas för att automatiskt radera registreringar från spamrobotar. Observera: detta kräver att schemalagda aktiviteter och att alternativet "ange lösenord" ovan är aktiverat. <strong>Varning: om denna inställning ändras efter webbplatsens första konfigurering så kan oönskade effekter uppstå, inklusive oönskad radering av användare. Ändra med stor försiktighet! (Läs avsnittet CAVEATS i INSTALL.txt för viktig information rörande den här funktionen.)</strong>

en: Immediate login
sv: Omedelbar inloggning

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
sv: Om detta alternativ är aktiverat så kommer användare att loggas in automatiskt efter registrering. Observera att detta endast gäller om "Ange lösenord" ovan är aktiverat.

en: Redirections
sv: Omdirigeringar

en: Normally, after a user registers a new account, they will be taken to the front page, or to their user page if you specify <cite>Immediate login</cite> above. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path.
sv: Efter en användare har registrerat ett nytt konto tas de normalt till startsidan, eller till sin användarsida om du anger <cite>omedelbar inloggning</cite> ovan. Lämna den här inställningen tom om du vill ha normalbeteendet. Om du vill att användaren skall tas till en sida du väljer, ange sidans sökväg här. Till exempel kan du omdirigera användaren till en statisk sida som <cite>node/35</cite>, eller till startsidan, <cite>&lt;front&gt;</cite>. Du kan även använda <em>%uid</em> som en variabel som ersätts med användarens ID i sökvägen.

en: Normally, after a user confirms their new account, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are not creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their password immediately after validating their account.
sv: Efter en användare har registrerat ett nytt konto tas de normalt till startsidan, eller till sin användarsida om du anger <cite>omedelbar inloggning</cite> ovan. Lämna den här inställningen tom om du vill ha normalbeteendet. Om du vill att användaren skall tas till en sida du väljer, ange sidans sökväg här. Till exempel kan du omdirigera användaren till en statisk sida som <cite>node/35</cite>, eller till startsidan, <cite>&lt;front&gt;</cite>. Du kan även använda <em>%uid</em> som en variabel som ersätts med användarens ID i sökvägen. Om användarna inte väljer sina egna lösenord så rekommenderas användning av <cite>user/%uid</cite> här, så att användaren kan ange sitt lösenord omedelbart efter att ha bekräftat sitt konto.

en: Present login form on access denied (403)
sv: Visa inloggningsformulär när åtkomst nekas (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
sv: Inloggningsformulär visas för anonyma användare tillsammans med meddelande om nekad åtkomst.

en: Display login successful message
sv: Visa meddelande om lyckad inloggning

en: Minimum password length
sv: Minsta längd för lösenord

en: You must enter a password.
sv: Du måste ange ett lösenord.

en: The password contains an illegal character.
sv: Lösenordet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
sv: Lösenordet är för kort; det måste vara minst %min_length tecken.

en: You have successfully validated your e-mail address.
sv: Du har bekräftat din e-postadress.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
sv: Ditt konto är spärrat -- inloggningen avbruten.

en: You have successfully validated %user.
sv: Du har bekräftat användaren %user.

en: Account validation
sv: Bekräftelse av konto

en: re-send validation e-mail
sv: skicka bekräftelsemeddelande igen

en: This name has already been taken by another user.
sv: Namnet är upptaget av en annan användare.

en: This e-mail has already been taken by another user.
sv: E-postadressen används redan av en annan användare.

en: If required, you may reset your password from: !url
sv: Vid behov kan du kan återställa ditt lösenord från !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
sv: Ett bekräftelsemeddelande har skickats till användarens e-postadress.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. You will need to follow the instructions in that message in order to gain full access to the site.
sv: Ett meddelande har sänts till din e-postadress för att bekräfta kontot. För att få fullständig tillgång till webbplatsen så måste du följa instruktionerna i det meddelandet.

en: Username or e-mail address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Username or e-mail
sv: Användarnamn eller e-post

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
sv: Du kan logga in med antingen ditt användarnamn eller din e-postadress.

en: The password field is case sensitive.
sv: Lösenordsfältet är skiftlägeskänsligt.

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
sv: Raderade följande icke bekräftade användare: !purged_users

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
sv: Valideringslänk för %name använd med tidsstämpel @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
sv: Ställ in anpassade inloggningsalternativ som omedelbar inloggning, omdirigering vid inloggning, förinställda valideringsroller mm.

en: Validate e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: Re-send validation e-mail
sv: Skicka bekräftelsemeddelande igen

en: Improves Drupal's login system.
sv: Förbättrar Drupals inloggningssystem

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Override destination parameter
sv: Åsidosätt destinationsparameter

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
sv: När en omdirigering görs i Drupal ges normalt prioritet till "destinationsparametern" från den ursprungliga URL:en. Med denna inställning aktiverad kommer LoginToboggan att försöka åsidosätta detta beteende med värdena som satts ovan.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
sv: Du har just använt din länk för engångsinloggning. Det går inte längre att använda denna länk för inloggning. Var vänlig ändra ditt lösenord.

en: If "Set password" is selected, users will be able to login before their e-mail address has been authenticated. Therefore, you must choose a role for new non-authenticated users -- you may wish to <a href="!url">add a new role</a> for this purpose. Users will be removed from this role and assigned to the "authenticated user" role once they follow the link in their welcome e-mail. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution!</strong>
sv: Om "Ange lösenord" är aktiverat så kommer användare att kunna logga in innan deras e-postadress har bekräftats. Därför måste du välja en roll för nya, ej bekräftade användare. Du kan <a href="!url">lägga till en ny roll</a> för detta syfte. Användare kommer att tas bort från denna roll och läggas till rollen "verifierad användare" när de har följt länken i sitt välkomstmeddelande. <strong>Varning: ändring av denna inställning efter webbplatsens inledande konfigurering kan orsaka oönskade resultat, inklusive oavsiktlig radering av användare -- ändra med stor försiktighet!</strong>

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
sv: Denna behörighet ärvs från rollen verifierad användare.

en: Validate URL
sv: Bekräfta URL

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
sv: Av säkerhetsskäl kan bekräftelselänken endast användas en gång.

en:  Please log in with your username and password instead now.
sv:  Logga in med ditt användarnamn och lösenord istället.

en: Redirect path on registration
sv: Sökväg för omdirigering vid registrering

en: Redirect path on confirmation
sv: Sökväg för omdirigering vid bekräftelse

en: When the user account is validated.
sv: När användarens konto bekräftas.

en: The validated user's account
sv: Den bekräftade användarens konto

en: LoginToboggan Rules Integration
sv: LoginToboggan integrering med Rules

en: Integrates LoginToboggan with Rules module
sv: Integrerar LoginToboggan med modulen Rules

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
sv: Om detta är aktiverat kommer ett meddelande om lyckad inloggning att visas vid inloggning.

en: Access Denied / User log in
sv: Åtkomst nekad/användarinloggning

en: Log in/Register
sv: Inloggning/registrering

en: Log in successful for %name.
sv: Inloggning lyckades för %name.
