LoginToboggan (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: user
ja: ユーザー

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: None
ja: なし

en: Password
ja: パスワード

en: Link
ja: リンク

en: edit
ja: 編集

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: User
ja: ユーザー

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Add a role to the selected users
ja: 選択されたユーザーに役割を追加

en: Other
ja: その他

en: Log in
ja: ログイン

en: 1 Day
ja: 1日

en: 2 Days
ja: 2日

en: 3 Days
ja: 3日

en: 4 Days
ja: 4日

en: 5 Days
ja: 5日

en: 6 Days
ja: 6日

en: 1 Week
ja: 1週

en: 2 Weeks
ja: 2週間

en: 1 Month
ja: 1ヶ月

en: 3 Months
ja: 3ヶ月

en: 6 Months
ja: 6ヶ月

en: 1 Year
ja: 1年

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Log out
ja: ログアウト

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Standard
ja: 標準

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Registration
ja: 登録

en: Confirm e-mail address
ja: メールアドレスの確認

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ja: %name さんが %timestamp にワンタイムログインリンクを使用しました。

en: New user: %name (%email).
ja: 新規ユーザー: %name (%email)

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
ja: さらに詳細なヘルプ<a href="!help">LoginToboggan help</a>.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
ja: 確認のためメールアドレスをもう一度入力してください。

en: Allow users to login using their e-mail address
ja: E-mailアドレスでのログインを許可

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
ja: この設定を有効にすると、ユーザーはユーザー名とメールアドレスのどちらでもログインをすることが可能になります。

en: Use two e-mail fields on registration form
ja: メールアドレスの確認用フィールドを追加する

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: Non-authenticated role
ja: 未承認ロール

en: Never delete
ja: 削除しない

en: Delete unvalidated users after
ja: 未検証ユーザーを削除する経過期間

en: Redirections
ja: リダイレクト

en: Present login form on access denied (403)
ja: アクセス拒否(403)された時にログインフォームを表示

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
ja: 匿名ユーザーには、アクセス拒否のメッセージとともにログインフォームを表示します。

en: Display login successful message
ja: ログイン成功メッセージを表示

en: Minimum password length
ja: パスワードの最小の長さ

en: You have successfully validated your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスが使用できることを確認しました。

en: Username or e-mail address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
ja: ユーザー名もしくはメールアドレスを入力してください。

en: The password field is case sensitive.
ja: パスワードは大文字と小文字が区別されます。

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
ja: インスタントログイン、ログインリダイレクト、認証前の役割などのログインに関するカスタマイズを行ないます。

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスへ、パスワード初期化用のご案内を送信いたしました。

en: Override destination parameter
ja: destination パラメーターをオーバーライドする

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: Validate URL
ja: URLの検証

en: Redirect path on registration
ja: 登録時のリダイレクトパス

en: Redirect path on confirmation
ja: 確認時のリダイレクトパス

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
ja: 有効にすると、ユーザーがログイン時した時に「ログインに成功しました」というメッセージが表示されます。

en: Password must be at least %length characters.
ja: パスワードは最低 %length 文字以上である必要があります。

en: Customize your login and registration system.
ja: ログインと登録システムのカスタマイズを行ないます。

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
ja: アクセスが拒否されました。このページにアクセスするにはログインまたはユーザー登録が必要です。
