Search Lucene API (7.x-3.0-unstable1) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Delete configuration
pt: Apagar configuração

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Summary
pt: Resumo

en: Path
pt: Caminho

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Published
pt: Publicado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Performance
pt: Desempenho

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: OR
pt: OU

en: Other
pt: Outros

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Authored on
pt: Escrito em

en: AND
pt: E

en: Installed
pt: Instalado

en: Last modified
pt: Última modificação

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário de um node.

en: Information
pt: Informações

en: Index
pt: Índice

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: Indexes
pt: Índices

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Export configuration
pt: Exportar configuração

en: Node link
pt: Link para o node

en: The index will be rebuilt.
pt: O índice será reconstruído.

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Translation set ID
pt: Definir ID de tradução

en: Search page
pt: Página de busca

en: Search pages
pt: Páginas de busca

en: Import configuration
pt: Importar configuração

en: Enter terms
pt: Inserir termos

en: Required fields
pt: Campos obrigatórios

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades
