Lyris (7.x-2.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (110 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: unsubscribe
fr: se désabonner

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Field
fr: Champ

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Date Created
fr: Date de création

en: Send
fr: Envoyer

en: Optional
fr: Facultatif

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Template
fr: Gabarit

en: Hidden
fr: Caché

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Short Description
fr: Description courte

en: ago
fr: il y a

en: Expired
fr: Expiré

en: Topic
fr: Sujet

en: Lists
fr: Listes

en: Last Changed
fr: Dernier changement

en: List Settings
fr: Paramètres des listes

en: Every
fr: Tous

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Cron Settings
fr: Paramètres des tâches planifiées

en: Display redirection page
fr: Afficher la page de renvoi.

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
fr: Lorsqu'un module invoque <code>drupal_goto()</code> pour effectuer un renvoi vers une autre page, la liste des requêtes et les autres informations utiles au développeur sont perdues. Activer ce paramètre a pour effet de présenter lors des renvois une page intermédiaire permettant au développeur d'examiner les données avant de continuer sur la page de renvoi.

en: Error handler
fr: Gestionnaire d'erreurs

en: Encoding
fr: Codage

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Sandbox
fr: Bac-à-sable

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Edit @name
fr: Éditer @name

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Unsubscribed
fr: Désinscrit

en: Campaign
fr: Campagne

en: Admin Name
fr: Nom de l'admin

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: E-mail Address
fr: Adresse de courriel

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Document Type
fr: Type du document

en: Content List
fr: Liste du contenu

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: One per line.
fr: Un par ligne.

en: Global Defaults
fr: Paramètres généraux par défaut

en: Local Value
fr: Valeur locale

en: Lyris Value
fr: Valeur Lyris

en: Update Lyris
fr: Mise à jour de Lyris

en: Edit '@name'
fr: Modifier '@name'

en: No Archive
fr: Pas d'archive

en: No NNTP
fr: Pas de NNTP

en: Read-Only
fr: Lecture seulement

en: E-Mail Subject
fr: L'objet de courriel

en: Always Confirm
fr: Toujours confirmer

en: Never Confirm
fr: Ne jamais confirmer

en: No Reports
fr: Aucun rapport

en: After 1 Hour
fr: Après 1 heure

en: After 4 Hours
fr: Après 4 heures

en: After 12 Hours
fr: Après 12 heures

en: After 24 Hours
fr: Après 24 heures

en: After 48 Hours
fr: Après 48 heures

en: Internal Message
fr: Message interne

en: 7 Bit
fr: 7 Bits

en: 8 Bit
fr: 8 Bits

en: List Members
fr: Liste de membres

en: No Moderation
fr: Aucune modération

en: Not Required
fr: Non requis

en: Weekly: every Monday send a standard weekly report
fr: Hebdomadaire : chaque Lundi, envoyer un rapport hebdomadaire standard

en: Weekly: every Monday send a detailed weekly report
fr: Hebdomadaire : chaque lundi, envoyer un rapport hebdomadaire détaillé

en: Weekly: every Monday send a short weekly report
fr: Hebdomadaire : chaque lundi, envoyer un bref rapport hebdomadaire

en: (Lyris List: @type)
fr: (Liste Lyris : @type)
