Lyris (7.x-2.0-beta1) - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: unsubscribe
id: berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Password
id: Sandi

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Visible
id: Terlihat

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Comment
id: Komentar

en: Filter
id: Saring

en: Send
id: Kirim

en: Optional
id: Pilihan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Attachments
id: Sisipan

en: ago
id: yang lalu

en: Topic
id: Topik

en: Lists
id: Daftar

en: Every
id: Setiap

en: Display redirection page
id: Tampilan pengalihan halaman

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
id: Ketika modul mengeksekusi drupal_goto(), catatan query dan informasi pengembang lainnya hilang. Mengaktifkan pengaturan ini menyajikan sebuah halaman perantara untuk pengembang sehingga log dapat diperiksa sebelum melanjutkan ke halaman tujuan.

en: Error handler
id: Penanganan error

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: Content ID
id: ID Konten

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Entity ID
id: ID Entitas
