Maestro (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Go
hi: चले जाओ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Name
hi: नाम

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: N/A
hi: एन / ए

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Role
hi: भूमिका

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Close
hi: बंद करे

en: Task
hi: कार्य

en: Operation
hi: काम

en: Message:
hi: संदेश

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: New
hi: नया

en: Assign
hi: निर्दिष्ट करना

en: Choose an action
hi: क्रिया चुनें

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Archived
hi: संग्रहीत
