Mail Editor (7.x-1.0) - en to fa translation catalogue (41 entries)

en: Body
fa: بدنه

en: Operations
fa: عملیات

en: Subject
fa: موضوع

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: edit
fa: ویرایش

en: Module
fa: ماژول

en: Filter
fa: فیلتر

en: Template
fa: قالب

en: Update template
fa: به‌روز رسانی قالب

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Edit mails being sent out by Drupal.
fa: ویرایش نامه‌های الکترونیکی که توسط دروپال ارسال شده است.

en: Mail templates
fa: قالب پست الکترونیکی

en: Mail Editor
fa: ویرایشکر نامه الکترونیکی

en: Account blocked
fa: حساب مسدود شده

en: Select the languages to display.
fa: انتخاب زبان برای نمایش.

en: Account canceled
fa: حساب لغو شد

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fa: قابلیت ارسال کلمه‌های عبور کاربران به صورت متن ساده در دروپال ۷ برداشته شده است. قالب‌های فعلی نامه‌های الکترونیکی شما برای حذف کلمه‌های عبور تغییر داده شده است. شما باید <a href="@template-url">این قالب‌ها را مرور نمایید</a>، تا از خوانایی درست آنها اطمینان یابید.

en: Save new template
fa: ذخیره قالب جدید

en: - Display enabled modules only -
fa: - فقط نمایش ما‌ژول‌های فعال شده -

en: - Display all modules -
fa: - نمایش تمام ماژول‌ها -

en: Select a module.
fa: انتخاب یک ماژول

en: No templates available for override.
fa: قالبی برای بهینه‌سازی در دسترس نیست.

en: Welcome message for user created by the admin
fa: پیام خوش‌آمد برای کاربرانی که توسط مدیر ایجاد می‌شوند.

en: Welcome message when user self-registers
fa: پیام خوش‌آمد زمانی که خود کاربر ثبت نام می‌کند.

en: Welcome message, user pending admin approval
fa: پیام خوش‌آمد برای کاربرانی که در انتظار تایید مدیر هستند.

en: Message to admin, user is pending
fa: پیام به مدیر، کاربر در انتظار است

en: Password recovery request
fa: درخواست بازیابی رمز عبور

en: Account activated
fa: حساب فعال شد

en: Change the templates used for creating mail messages to send to users.
fa: تغییر قالب‌های به کار رفته برای ساخت ایمیل جهت ارسال به کاربران

en: Administer mail templates
fa: مدیریت قالب‌های ایمیل

en: Resent validation message
fa: ارسال دوباره پیغام اعتبارسنجی

en: !left and !right
fa: !left و !right

en: Any text (including nothing).
fa: هر متنی (همچنین متن خالی)

en: Example: the following code lists the roles and rids (role keys) of the user, one per line:
fa: مثال:‌ کد زیر نقش‌ها و کلید نقش‌های کاربر را در یک خط لیست می‌کند:

en: The following templates are affected:
fa: قالب‌های که تغییرات بر آنها اعمال شده است:

en: Allows editing of e-mail templates.
fa: اجازه برای ویرایش قالب‌های ایمیل

en: Remove @language template
fa: حذف قالب @language

en: Remove template
fa: خدف قالب

en: Subject must expand into a single line; it's a multiline field for editing convenience only.
fa: موضوع باید در یک خط باشد. فیلد چند خطی تنها برای راحتی در زمان ویرایش است.

en: Are you sure you want to remove the %mailkey template?
fa: آیا شما مطمئن هستید که میخواهید قالب %mailkey  را حذف کنید؟
