Mailchimp (7.x-5.5) - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: enable
hi: सक्षम

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Audience
hi: दर्शक

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Country
hi: देश

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: Created
hi: निर्मित

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Members
hi: सदस्य

en: Template
hi: फर्मा

en: Full
hi: पूरा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Entity
hi: इकाई

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: %name has been deleted.
hi: %name मिटा दिया गया है।

en: Drupal entity
hi: द्रुपल तत्त्व
