Mailman Manager (7.x-1.0-rc1) - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: list
sv: lista

en: Delete
sv: Radera

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Edit
sv: Redigera

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Roles
sv: Roller

en: Utilities related to Mailman manager, subscription system and database for Mailman mailing lists.
sv: Verktyg relaterade till Mailman manager, prenumerationssystem och databas för Mailmans e-postlistor.

en: This tool works using the mailman email interface. All commands sent by this module are also BCC'ed to the list admin. One can optionally specify the web interface and/or the web archive of each list. The module can not know if a user is previously subscribed but allows the user to specify a password which can then be used to hook into an existing account.
sv: Det här verktyget fungerar med hjälp av e-postgränssnittet Mailman. Alla kommandon som skickas genom denna modul skickas också som blind kopia till listans administratör. Man kan valfritt ange webbgränssnittet och/eller webbarkivet för varje lista. Modulen kan inte veta om en användare tidigare prenumererar men tillåter användaren att ange ett lösenord som sedan kan användas för att kopplas till ett befintligt konto.

en: Mailing Lists
sv: E-postlistor

en: Subscribe to mailing lists
sv: Prenumerera på e-postlistor

en: Allow users to subscribe and change their subscriptions to Mailman mailing lists.
sv: Tillåt användare att prenumerera på och ändra sina prenumerationer till e-postlistor i Mailman.

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add new Mailman mailing lists.
sv: Lägg till ny e-postlista i Mailman.

en: Edit Mailing list
sv: Redigera e-postlista

en: Delete Mailing list
sv: Radera e-postlista

en: You must be an authorized member to subscribe to mailing lists
sv: Du måste vara en behörig medlem för att prenumerera på e-postlistor

en: The following email address will be subscribed to the email lists:
sv: Den följande e-postadressen kommer att läggas till som prenumerant till e-postlistan:

en: If you would like to have a different email address subscribed, change your email address in the account settings tab.
sv: Om du vill ha en annan e-postadress för prenumeration, ändra din e-postadress under kontots inställningsflik.

en: Subscribe for digest (receive emails in a bundle)
sv: Prenumerera på sammandrag (ta emot e-post i bunt)

en: Subscribe for all Mail (normal delivery)
sv: Prenumerera på all e-post (vanlig leverans)

en: No mail (temporarily disable delivery)
sv: Ingen e-post (inaktivera leverans temporärt)

en: Mail password
sv: Skicka lösenord

en: Password for %listname (optional)
sv: Lösenord för %listname (valfritt)

en: Visit
sv: Besök

en: Mailman Interface
sv: Gränssnitt för Mailman

en: or
sv: eller

en: archive
sv: arkiv

en: Your current email address is not subscribed to %status list(s).
sv: Din nuvarande e-postadress är inte tillagd för prenumeration till %status.

en: Your current email address is currently subscribed to all lists.
sv: Din nuvarande e-postadress är för närvarande tillagd som prenumerant till alla e-postlistor.

en: Your mailing list subscriptions have been updated
sv: Din prenumeration på e-postlistor har uppdaterats.

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Delete !listname
sv: Radera !listname

en: Successfully deleted Mailman list %listid
sv: Raderade e-postlistan %listid utan problem

en: Mailing List 'request' address
sv: Adress för "ansökan" till e-postlista

en: Commands are sent here
sv: Kommandon skickas hit

en: Mailing List 'admin' address
sv: Adress för "administratör" till e-postlista

en: (Optional. admin is used for BCC)
sv: (Valfri. Administratör används för BCC)

en: Mailing list web address for users
sv: E-postlistans webbadress för användare

en: Leave empty if hidden.
sv: Lämna tomt om dold.

en: Mailing list web archive address for users
sv: E-postlistans adress för webbarkiv för användare

en: "%reqaddress" is not a valid email address
sv: "%reqaddress" är inte en giltig e-postadress

en: "%adminaddress" is not a valid email address
sv: "%adminaddress" är inte en giltig e-postadress

en: "%webaddress" is not a valid url
sv: "%webaddress" är inte en giltig URL

en: "%webarchive" is not a valid url
sv: "%webarchive" är inte en giltig URL

en: New Mailman list %name successfully created
sv: Nya e-postlistan %name skapades utan problem

en: Request Address
sv: Adress för ansökan

en: Add new mailing list
sv: Lägg till ny e-postlista

en: User %uid unsubscribed from list %lid
sv: Användare %uid borttagen från e-postlista %lid

en: Subscription to list %lid for user %uid changed to no mail
sv: Prenumeration till lista %lid för användare %uid ändrad till ingen e-post

en: Subscription to list %lid for user %uid changed to digest
sv: Prenumeration till lista %lid för användare %uid ändrad för till sammandrag.

en: Subscription to list %lid for user %uid changed to all mail
sv: Prenumeration till lista %lid för användare %uid ändrad till all e-post

en: Password for list %lid for user %uid sent by mail
sv: Lösenord för lista %lid för användare %uid skickat via e-post

en: New subscription to list %lid for user %uid completed successfully.
sv: Ny prenumeration på e-postlista %lid för användare %uid genomfördes utan problem.

en: New subscription to list %lid for user %uid failed.
sv: Ny prenumeration på e-postlista %lid för användare %uid misslyckades.

en: Mail command sent to Mailman to: %commandaddress. Command: %command
sv: E-postkommando skickat till Mailman till: %commandaddress. Kommando: %command

en: mailman man
sv: Mailman Manager

en: administer mailman_manager
sv: administrera Mailman Manager

en: Allows members to subscribe and change their subscriptions to Mailman mailing lists.
sv: Tillåter användare att prenumerera på och ändra sina prenumerationer till e-postlistor i Mailman.

en: MailmanManager
sv: Mailman Manager

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Change your subscription
sv: Ändra din prenumeration

en: Sorry, you are not allowed to change this list subscription.
sv: Tyvärr, du har inte tillåtelse att ändra den här prenumerationen till e-postlistan.

en: Edit Mailman mailing lists.
sv: Redigera e-postlista i Mailman.

en: No lists.
sv: Inga listor.

en: Only offer to users in these roles.
sv: Erbjud endast till användare i dessa roller.

en: Mailing List %name updated
sv: E-postlista %name uppdaterad

en: There are no mailing lists available for subscription.
sv: Det finns inga e-postlistor tillgängliga för prenumeration.
