Mail System (7.x-2.16) - en to uk translation catalogue (20 entries)

en: Mail
uk: Пошта

en: Module
uk: Модуль

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Key
uk: Ключ

en: Class %class does not implement interface %interface
uk: Клас %class не впроваджує інтерфейс %interface

en: Mail System Settings
uk: Налаштування поштової системи

en: Mail System
uk: Поштова система

en: Configure per-module Mail System settings.
uk: Налаштувати поштову систему для модуля.

en: New Setting
uk: Нове налаштування

en: -- Select --
uk: -- Виберіть --

en: Remove this setting.
uk: Видалити це налаштування.

en: !module module
uk: модуль !module

en: Add a new %module and %key to the settings list.
uk: Додайте новий %module та %key до списку налаштувань.

en: Drupal provides a default <a href="!interface"><code>@interface</code></a> class called <a href="!default_class"><code>@default_class</code></a>. Modules may provide additional classes. Each <a href="!interface"><code>@interface</code></a> class may be associated with one or more identifiers, composed of a %module and an optional %key. Each email being sent also has a %module and a %key. To decide which class to use, Drupal uses the following search order: <ol><li>The class associated with the %module and %key, if any.</li><li>The class associated with the %module, if any.</li><li>The site-wide default <a href="!interface"><code>@interface</code></a> class.</li></ol>
uk: Drupal надає базовий клас <a href="!interface"><code>@interface</code></a> під назвою <a href="!default_class"><code>@default_class</code></a>. Модулі можуть надавати додаткові класи. Кожен клас <a href="!interface"><code>@interface</code></a> може бути пов'язаний з одним або кількома ідентифікаторами, що складається з %module або необов'язковим %key. Кожен відправлений електронний лист також має %module та %key. Щоб визначити, який використовувати клас, Drupal виконує пошук в такій послідовності: <ol><li>Клас, пов'язаний з %module та %key, за їх наявності.</li><li>Клас, пов'язаний з %module, за наявності.</li><li>Загально-сайтовий базовий клас <a href="!interface"><code>@interface</code></a>.</li></ol>

en: Site-wide default <a href="!interface"><code>@interface</code></a> class
uk: Загальносайтовий базовий клас <a href="!interface"><code>@interface</code></a>

en: New Class
uk: Новий клас

en: Class to use for the <a href="!format"><code>@format</code></a> method
uk: Клас, що використовується у способі <a href="!format"><code>@format</code></a>

en: Class to use for the <a href="!mail"><code>@mail</code></a> method
uk: Клас, що використовується у способі <a href="!mail"><code>@mail</code></a>

en: Administer Mail System
uk: Адміністрування поштової системи

en: administer mailsystem
uk: адміністрування поштової системи
