MakeUp (7.x-1.0-rc2) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Block Title
id: Judul Blok

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Image
id: Gambar

en: Attachment
id: Lampiran

en: Custom
id: Tersuai

en: Original image
id: Gambar asli

en: Color
id: Warna

en: Repeat
id: Diulangi

en: Position
id: Posisi

en: Tokens
id: Token

en: Selector
id: Pemilih

en: Text area (multiple rows)
id: Area teks (multi baris)

en: About
id: Tentang

en: CSS selector
id: Pemilih CSS

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.
