MakeUp (7.x-1.0-rc2) - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Block Title
pt: Título do Bloco

en: Article
pt: Artigo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Image
pt: Imagem

en: Attachment
pt: Anexo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Original image
pt: Imagem original

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: Banner
pt: Faixa

en: Position
pt: Posição

en: Lines
pt: Linhas

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: About
pt: Sobre

en: Important
pt: Importante

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Upload an image to go with this article.
pt: Carregar uma imagem para ir com este artigo.
