MakeUp (7.x-1.0-rc3) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Image
it: Immagine

en: Attachment
it: Allegato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Original image
it: Immagine originale

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Position
it: Posizione

en: Selector
it: Selettore

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: About
it: Informazioni

en: Important
it: Importante

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Image style
it: Stile immagine

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
