Manual Crop (7.x-1.6) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Enable
pt: Habilitar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Save
pt: Salvar

en: Upload
pt: Carregar

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Browse
pt: Explorar

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: and
pt: e

en: Crop
pt: Recortar

en: upscaling allowed
pt: aumento da imagem, permitido

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Manual crop
pt: Corte manual

en: Minimum crop width
pt: Largura mínima de recorte

en: Minimum crop height
pt: Altura mínima de recorte

en: minimum crop dimensions
pt: dimensões mínimas de corte

en: minimum crop width @width
pt: largura mínima de recorte @width

en: minimum crop height @height
pt: altura mínima de recorte @height

en: Manual Crop
pt: Corte manual

en: Exclude selected styles
pt: Excluir estilos selecionados

en: Include selected styles
pt: Incluir estilos selecionados

en: Styles list
pt: Lista de estilos

en: Required croppings
pt: Cortes necessários

en: Select all styles that must have a crop selection.
pt: Selecione todos os estilos que devem ter uma seleção de corte

en: Remove selection
pt: Remover seleção

en: %filename must have a cropping selection for the @style image style.
pt: %filename precisa ter uma seleção de corte para o estilo de imagem @style

en: Fallback image style
pt: Estilo da imagem em caso de erro

en: Maintain proportions
pt: Manter proporção

en: Set a width and height if proportions should be maintained.
pt: Configure largura e altura se a proporção deve ser preservada.

en: maintain proportions
pt: manter proporção

en: No Manual Crop enabled image style could be found. To reuse a crop selection, you need to create at least one image style that uses Manual Crop.
pt: Nenhum estilo de imagem com Manual Crop ativo foi encontrado. Para reutilizar uma seleção de corte, você precisa criar pelo menos um estilo de imagem que utilize Manual Crop.

en: List thumbs
pt: Listar miniaturas

en: Inline cropping
pt: Corte inline

en: Instead of opening an overlay, use inline cropping.
pt: Ao invés de abrir um overlay, utiliza corte inline

en: Show crop info
pt: Exibir informação de corte

en: Instant preview
pt: Pré-visualização instantânea

en: Show an instant preview of the crop selection.
pt: Exibe uma pré-visualização instantânea da seleção de corte.

en: Crop after upload
pt: Cortar após upload

en: Default crop area
pt: Área padrão de corte

en: The crop selections have been saved.
pt: As seleções de corte foram salvas

en: Only Manual Crop styles
pt: Apenas os estilos de Manual Crop

en: Maximize selection
pt: Maximizar seleção

en: Revert selection
pt: Reverter seleção

en: (cropped)
pt: (cortado)
