MaPS Commerce (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (47 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Currency
ja: 通貨

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: All
ja: すべて

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Price
ja: 価格

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Reference
ja: 参照

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Product
ja: 商品

en: Products
ja: 商品

en: Apply
ja: 適用

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ja: URLから言語を判定する(パス接頭語かドメイン)

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: All of your projects are up to date.
ja: 全てのプロジェクトは最新です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター
