MaPS Commerce (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: more
fr: plus

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Category
fr: Catégorie

en: All
fr: Tout

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Price
fr: Prix

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Reference
fr: Référence

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Product
fr: Produit

en: Products
fr: Produits

en: Apply
fr: Appliquer

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Batch processing
fr: Traitement par lots

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Configure store
fr: Configurer la boutique

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Highlight
fr: Surligner

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fr: <a href="@url">Visitez votre nouveau site</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fr: Déterminer la langue à partir de l'URL (préfixe de chemin ou nom de domaine).

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: All of your projects are up to date.
fr: Tous vos projets sont à jour.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Default store currency
fr: Devise par défaut de la boutique

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: All products
fr: Tous les produits

en: Importing content.
fr: Importation de contenu.

en: Flushed caches.
fr: Caches vidés.

en: Do you want to install the demo store?
fr: Voulez-vous installer la boutique de démonstration ?

en: Change my username and password.
fr: Changer mon nom d'utilisateur et mon mot de passe.

en: Installed the default theme.
fr: Thème par défaut installé.

en: Let's Get Started!
fr: Commençons !
