MaPS Commerce (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Username
it: Nome utente

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: All
it: Tutti

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Price
it: Prezzo

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Reference
it: Riferimento

en: The specified passwords do not match.
it: Le password specificate non coincidono.

en: Product
it: Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Apply
it: Applica

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Configure store
it: Configura negozio

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
it: <a href="@url">Visita il nuovo sito</a>.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
it: Definisci la lingua corrente sulla base dell'URL (prefisso di percorso o nome dominio).

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: All of your projects are up to date.
it: Tutti i progetti sono aggiornati.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Default store currency
it: Valuta predefinita del negozio

en: Master
it: Principale
