MaPS Suite (7.x-2.25) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Attribute
id: Atribut

en: Private
id: Privat

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Version
id: Versi

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: Options
id: Opsi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Profile
id: Profil

en: filters
id: filter

en: Property
id: Milik

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Condition
id: Kondisi

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Replace
id: Tiban

en: Revert
id: Kembali

en: Negate
id: Meniadakan

en: profile
id: profil

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Translatable
id: Dapat diterjemahkan

en: Variables
id: Variabel

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Profiles
id: Profil

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Empty cache
id: Kosongkan cache

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Update mode
id: Modus update

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Media settings
id: Pengaturan Media

en: Text format
id: Format teks

en: Media types
id: Jenis media
