MaPS Suite (7.x-2.27) - en to fa translation catalogue (76 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Attribute
fa: مشخصه

en: Private
fa: خصوصی

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Public
fa: عمومی

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Version
fa: نسخه

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Links
fa: پیوندها

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Field
fa: فیلد

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Add
fa: افزودن

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Continue
fa: ادامه

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Normal
fa: عادی

en: Id
fa: شناسه

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Profile
fa: نمایه

en: filters
fa: فیلترها

en: Property
fa: ویژگی

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Condition
fa: شرط

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Revert
fa: بازگشت

en: Negate
fa: نقیض

en: Email Subject
fa: عنوان نامه الکترونیکی

en: profile
fa: نمایه

en: options
fa: گزینه‌ها

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Translatable
fa: قابل ترجمه

en: Variables
fa: متغیرها

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Global
fa: سراسری

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Empty cache
fa: پاک کردن حافظه موقت

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Update mode
fa: شیوه به‌روز‌رسانی

en: Configuration file
fa: فایل پیکربندی

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Bundle
fa: بسته

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: profiles
fa: پروفایل‌ها

en: The profile has been deleted.
fa: پروفایل مشتری حذف شد.

en: There is no media types defined.
fa: هیچ نوع رسانه‌ای تعریف نشده است.
